Władze USA nakazały państwowym importerom wstrzymanie zakupów soi z USA. Zwiększenie jej importu przez Chińczyków było elementem ich ustępstw wobec Donalda Trumpa.

Pisząca we wtorek o sprawie agencja informacyjna Reutera twierdzi, że chińskie firmy państwowe zamówiły w ostatnim okresie co najmniej trzy duże dostawy soi z USA obejmujące łącznie 180 tys. ton nasion tej rośliny strączkowej. Jednocześnie jednak, powołując się na swoje źródła w Chinach, agencja poinformowała, że władze w Pekinie wydały swoim przedsiębiorstwom nakaz wstrzymania importu nasion z USA.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

„To mętne, naprawdę trudne do skomentowania” – powiedział cytowany przez Reutera jeden z amerykańskich importerów – „Może chcieli obniżyć cenę o kilka centów, a może jest jakiś inny plan. Potrzebują nasion”. Poniedziałkowe zamówienia amerykańskiej soi przez chińskich klientów były już niższe niż zazwyczaj. Jak twierdzi agencja, władze Chińskiej Republiki Ludowej nakazały wstrzymanie nie tylko importu amerykańskiej soi ale też bawełny, wieprzowiny i kukurydzy z USA. Jak na razie władze USA nie skomentowały tej sytuacji.

Wstrzymanie zamówień amerykańskich produktów rolno-spożywczych następuje w kontekście poniedziałkowego wystąpienia rzecznika chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Zhao Lijian, który zapowiedział reakcję ChRL na zapowiedziane przez Donalda Trumpa zniesienie preferencji handlowych dla chińskiego regionu autonomicznego Hongkong. „Wszelkie słowa i działania USA, które podkopują korzyści strony chińskiej, napotkają zdecydowany kontratak” – słowa Zhanga zacytował portal Bankier.pl. Przedstawiciel dyplomacji ChRL podkreślił, że kwestia dotyczącego Hongkongu prawodawstwa jest wewnętrzną sprawą jego państwa.

Znaczne zwiększenie importu amerykańskich produktów rolno-spożywczych było jednym z głównych elementów umowy zawartej na początku bieżącego roku między Pekinem i Waszyngtonem, która wstrzymała eskalację wojny handlowej wypowiedzianej Chińczykom przez Donalda Trumpa.

reuters.com/bankier.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz