Jednym z głównych zarzutów władz USA wobec Chin od lat było oskarżanie Pekinu o sztuczne zaniżanie kursu juana w celu wsparcia chińskich eksporterów.

Informację o skreśleniu Chin z amerykańskiej listy manipulatorów walutowych podała w poniedziałek wieczorem chińska agencja Xinhua, amerykańska Reuters i rosyjska RIA Nowosti. Znalazła się ona w raporcie Departamentu Skarbu USA. W dokumencie napisano, że Chiny podjęły kroki na rzecz „powstrzymania się od konkurencyjnej dewaluacji” własnej waluty.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Amerykański resort finansów uznał także, że silne podstawy chińskiej gospodarki i polityka prowadzona przez władze ChRL będą sprzyjać aprecjacji chińskiej waluty.

W raporcie Departamentu Skarbu sformułowano natomiast ostrzeżenia wobec Tajlandii oraz władz na Tajwanie, że mogą one zostać wpisane na tę listę walutowych manipulatorów z której zostały właśnie wykreślone Chiny.

Reuters podkreśla, że raport został upubliczniony, a decyzja ws. Chin podjęta tuż przed wizytą w USA chińskiej delegacji, która w środę ma podpisać wstępne porozumienie handlowe. Ma ono zakończyć wojną handlową trwającą między dwoma mocarstwami od 2018 r.

Konflikt między USA i Chinami w sprawie handlu rozpoczął się od nałożenia w 2018 r. wysokich ceł na chińską stal i aluminium przez administrację Donalda TrumpaChiny szybko odpowiedziały cłami odwetowymi. W ciągu kolejnych miesięcy obie strony nakładały kolejne cła, które podważyły opłacalność eksportu dóbr o wartości setek miliardów dolarów. Spowodowało to znaczny spadek chińskiego eksportuAmerykanie grożą Chińczykom uderzeniem na polu finansowym poprzez usunięcie chińskich spółek z największej światowej giełdy na Wall Street. Pod koniec roku Chiny i USA osiągnęły porozumienie w sprawie wycofania się z wojny handlowej.

reuters.com/xinhuanet.com/ria.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz