Po raz pierwszy w swojej historii Unia Europejska zawiesiła porozumienie państw członkowskich ustalających ramę dla ich polityki finansowej.

Rada Unii Europejskiej do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) na wniosek Komisji Europejskiej zdecydowała się na zawieszenie działania paktu stabilności i wzrostu. To pierwsze zawieszenie tego bazowego aktu od czasu jego przyjęcia w 1997 r. Pakt wprowadza podstawowe ramy polityki finansowej państw członkowskich: zakaz uchwalania deficytu budżetowego przekraczającego 3 proc. Produktu Krajowego Brutto oraz przekraczania poziomu zadłużenia publicznego powyżej 60 proc. PKB.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Ministrowie [państw członkowskich] zgodzili się z oceną Komisji Europejskiej zawartą w oświadczeniu z 20 marca 2020 roku, że zaszły warunki dla uruchomienia artykułu generalnego o wyjątkach od norm fiskalnych UE” – napisano w komunikacie ECOFIN – „Uruchomienie artykułu zabezpieczy konieczną elastyczność finansową dla wsparcia naszej ochrony zdrowia i systemu obrony ludności, obroni nasze gospodarki, w tym z użyciem stymulujących środków celowych ze strony państw członkowskich UE, które powinny być dokładnie zbalansowane, skoordynowane i ograniczone czasowo”.

Rada tłumaczy, że podjęła decyzję o zawieszeniu działania paktu stabilności i wzrostu ponieważ „pandemia koronawirusa doprowadziła do najpoważniejszego szoku gospodarczego, który już wyrządza dużą szkodę ekonomiczną Unii Europejskiej. Ciężki spadek gospodarczy spodziewany jest już w tym roku co wymaga od nas zdecydowanej, ambitnej i skoordynowanej odpowiedzi”. Podkreślono jednak, że państwa powinny zagwarantować stabilność swoich finansów w perspektywie średniookresowej.

Czytaj także: Raport WPR: Indie piątą gospodarką świata

tass.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz