Według wyliczeń Banku Rosji, instytucja zwiększyła nie tylko rezerwy walutowe ale też zasoby złota w swoich skarbcach. W rezerwach walutowych Rosji zwiększył się udział juana a zmniejszył amerykańskiego dolara.

Informacje Banku Rosji podała w środę agencja informacyjna TASS. Według niej od lipca 2017 roku do czerwca zeszłego roku Bank Rosji zwiększył swoje rezerwy dewizowe i złota o równowartość 40,4 mld dolarów do łącznej wartości 458,1 mld dol. Jak można przeczytać w raporcie banku centralnego walutę i złoto skupiono przede wszystkim na rosyjskim rynku wewnętrznym.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według TASS istotnie wzrosły w ciągu roku rezerwy złota. Bank Rosji zwiększył jego zapas z 67,3 mld dol. do 76,7 mld dol. Spośród całości rosyjskich rezerw 131,1 mld dol. zdeponowane jest w bankach zagranicznych (w 2017 r. było to 77,6 mld dol.). 22 mld dol stanowią z kolei papiery wartościowe wydane przez „ważne organizacje międzynarodowe” co oznacza wzrost o 11,7 mld. dol.

TASS zwraca też uwagę na znaczny wzrost chińskiego juana w rezerwie walutowej Rosji. O ile w 2017 r. chińska waluta stanowiła 0,1% całej rosyjskiej rezerwy pieniężnej to w zeszłym roku był to już udział na poziomie 14,7%. Zmniejszył się natomiast udział dolara – z 46,3% do 21,9%. Udział euro zwiększył się w rezerwach walutowych Rosji z 25,1% do 32%.

Czytaj także: Węgry dziesięciokrotnie zwiększają swoje rezerwy złota

tass.ru/kresy.pl

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jwu :

    No i jak to się ma do wypowiedzi dyżurnych rusofobów w Polsce ,którzy powtarzają nam ,że w Rosji psy szczekają du..mi,domy są niższe od krawężników i jest na skraju upadku gospodarczego ? A poza tym zastanawia mnie fakt,dlaczego NBP robiąc rezerwy w złocie ,nie może kupować złota od KGHiM,tylko kupuje w GB?