Władze Ukrainy postanowiły stworzyć jeden, zunifikowany koncern energetyczny. Plany te są krytycznie oceniane w Brukseli.

Ukraińcy konsolidują swój sektor energetyczny w kierunku jednego koncernu. Kierunek ten nie podoba się jednak władzom Unii Europejskiej. “Komisja Europejska ma pytania dotyczące jednego państwowego koncernu handlującego energią elektryczną” – przyznała Lana Zerkal, doradca ukraińskiego ministra energii, w komentarzu dla magazynu “Forbes”.

Zerkal przyznała, że przez Ukraińcami jeszcze sporo zadań związanych z synchronizacją swojego systemu energetycznego z unijnym. Dostosowane muszą zostać zarówno przepisy jak i praktyka menadżerska. Przygotowania nad planem tych działań są na finiszu, jak stwierdziła ukraińska urzędniczka.

Relacjonujący jej słowa portal dorzeczy.pl przypomniał w poniedziałek, że eksport energii elektrycznej Ukrainy do państw Unii Europejskiej rośnie i pretensje Komisji Europejskiej mogą negatywnie wpłynąć na ten trend.

Od czerwca Ukraina eksportuje energię na Słowację, od lipca do Rumunii. Prąd z Ukrainy otrzymuje także Mołdawia i Polska.

Na eksporcie energii Ukraina zarobiła już w tym roku do końca sierpnia 279 mln dol. Tymczasem w całym zeszłym roku było to 257 mln dol.

Jedna trzecia eksportu przypadła na Polskę, 21 proc. na Słowację, a 16 proc. na Rumunię.

Czytaj także: Polska wysłała 220 tys. ton węgla na Ukrainę, Ukraina sprzeda Polsce 100 tys. ton

dorzeczy.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply