Sześć europejskich państw właśnie dołączyło do INSTEX, mechanizmu, który ma umożliwić handel z Iranem w sposób omijający amerykańskie sankcje nałożone na ten kraj.

Francja, Niemcy i Wielka Brytania, które założyły INSTEX wydały w sobotę oświadczenie, w którym ogłosiły rozszerzenie uczestników mechanizmu mającego umożliwiać handel z Iranem. „Jako udziałowcy-założyciele Mechanizmu Wsparcia Wymiany Handlowej (INSTEX) Francja, Niemcy i Zjednoczone Królestwo ciepło przyjmują decyzję podjętą przez rządy Belgii, Danii, Finlandii, Holandii, Norwegii i Szwecji o dołączeniu do INSTEX jako udziałowcy” – oświadczenie cytuje portal tureckiej telewizji TRT World.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według oświadczenia taka decyzja sześciu państw europejskich „dodatkowo wzmacnia INSTEX i pokazuje europejskiej wysiłki na rzecz ułatwienie uprawionego handlu między Europą a Iranem”. Według Berlina, Paryża i Londynu działalność tego mechanizmu finansowego jest „jasnym wyrazem naszego ciągłego zaangażowania w Joint Comprehensive Plan of Action”, czyli wielostronną umowę w sprawie irańskiego programu atomowego z 2015 r.

To właśnie ta umowa określiła zasady na jakich Irańczycy mogą rozwijać w celach cywilnych własnych program atomowy w zamian za zniesienie sankcji. Mimo, że jak wykazała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) Iran przestrzegał JCPOA, USA zerwały porozumienie i obłożyły Iran ciężkimi sankcjami. Dotykają one także firm, które chciałyby prowadzić kooperację z Irańczykami.

Wkrótce po wprowadzeniu amerykańskich sankcji Unia Europejska porozumiała się z Irańczykami w sprawie stworzenia mechanizmu, który pozwoliłby przedsiębiorstwom unikać skutków tych akcji. Stworzono Instrument in Support of Trade Exchanges administrowany z Paryża. Działając na zasadach clearingu umożliwia on wymianę barterową między Iranem a innymi uczestnikami mechanizmu.

trtworld.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz