Władze Chin postawiły sobie za cel budowę 212 dużych centrów logistycznych, które mają wspierać politykę handlową Pekinu.

Informację o planach Narodowej Komisji Rozwoju i Reform podał w czwartek portal Wnp.pl. Powołując się na chińskie media, portal twierdzi, że Rada zatwierdziła budowę aż 212 centrów logistycznych. Jednak węzły transportowe mają obsługiwać nie tylko transport towarów ale i ludzi. Plan zakłada budowę portów morskich i lotniczych, portów przeładunkowych, przejść granicznych.

Władze ChRL chcą wspierać spółki lotnicze i kolejowe, także transgraniczne i skłaniać je do włączenia się w realizację planu, którego termin wykonania określono na 2035 rok. Już do 2020 roku ma powstać 30 węzłów logistycznych, a do 2025 kolejnych 150. Jako lokalizacje inwestycji Narodowa Komisja Rozwoju i Reforma wytypowała już 127 miast. Rada chce aby nowo budowane instalacje operowały najnowocześniejszą technologią – nowe bazy logistyczne mają być w pełni zautomatyzowane i wykorzystywać inteligentne roboty i drony.

Realizacja programu ma doprowadzić do redukcji ogólnego udziału kosztów logistycznych dla całej chińskiej gospodarki o 12%. Obecnie wynoszą one 15% PKB.

W zamierzeniu Komisji plan inwestycji w sektorze logistycznym ma sprzyjać rozwojowi handlu zagranicznego, przede wszystkim z Europą.

Czytaj także: Chiny: armia robotników zbudowała węzeł kolejowy w 9 godzin [+VIDEO]

logistyka.wnp.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply