We wtorek został w Kalifornii złożony pozew zbiorowy przeciwko Google. Firma miała naruszyć prywatność użytkowników śledząc ich aktywność w Internecie, podczas gdy ci korzystali z przeglądarki w trybie “incognito”. Sprawę opisał Reuters.

Pozywający Alphabet Inc. (holding powołany przez Google) żądają co najmniej 5 miliardów dolarów za potajemne zbieranie informacji o aktywności online ludzi wykorzystujących tryb “incognito”.

CZYTAJ TAKŻE: Rząd USA chce pozwać Google za monopolizację rynku reklam internetowych

Zgodnie ze skargą wniesioną do sądu federalnego w San Jose w Kalifornii, Google gromadzi dane za pośrednictwem Google Analytics, Menedżera reklam Google oraz innych aplikacji i wtyczek do witryn, w tym aplikacji na smartfony, niezależnie od tego, czy użytkownicy klikają reklamy obsługiwane przez Google.

Dzięki temu Google może ustalić znajomości danej osoby, jej hobby, ulubione potrawy, nawyki zakupowe, a nawet „najbardziej intymne i potencjalnie zawstydzające rzeczy”, których szukają w Internecie.

Google „nie może nadal angażować się w tajne i nieautoryzowane gromadzenie danych praktycznie każdego Amerykanina posiadającego komputer lub telefon” – napisano w skardze.

Google zapowiedziało, że będzie bronić się przed sądem.

CZYTAJ TAKŻE: Trump: Facebook, Twitter i Google są kontrolowane przez radykalną lewicę. Trzeba to zmienić

„Wyraźnie informujemy za każdym razem, gdy otwierasz nową kartę incognito, że strony internetowe mogą gromadzić informacje o twojej aktywności związanej z przeglądaniem” – powiedział Jose Castaneda, rzecznik Google.

Specjaliści od bezpieczeństwa w sieci od dawna zwracają uwagę, że Google (i inne firmy umożliwiające wyszukiwanie w sieci informacji) może zwiększyć dzięki takiemu działaniu dokładność profilowania użytkowników poprzez ustalenie co wyszukują oni w różnych trybach przeglądania.

W skardze stwierdzono, że poszkodowanych jest prawdopodobnie “miliony” użytkowników Google, którzy od 1 czerwca 2016 r. przeglądali internet w trybie „incognito”. Wysunięto żądanie co najmniej 5 tys. dolarów odszkodowania na użytkownika za naruszenie prawa federalnego i prawa stanu Kalifornia w zakresie ochrony prywatności.

Sprawa to Brown i in. przeciwko Google LLC i in., U.S. District Court, Northern District of California, No. 20-03664.

Kresy.pl / Reuters

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply