Australia i Holandia w ramach Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) podjęły wspólne kroki prawne przeciw Rosji. Chodzi o zestrzelenie samolotu linii Malaysia Airlines MH17 w 2014 roku.

W świetle prawa międzynarodowego Rosja odpowiedzialna jest za zestrzelenie tego samolotu, dlatego podjęliśmy kroki w Radzie ICAO, by walczyć o sprawiedliwość 298 ofiar, w tym 38 Australijczyków – poinformowali w poniedziałek we wspólnym oświadczeniu premier Australii Scott Morrison i szefowa australijskiej dyplomacji Marise Payne. Wspólne działania prawne w kwestii zestrzelenia samolotu podjęte w ramach międzynarodowej instytucji ds. lotnictwa cywilnego są odrębne od sprawy karnej, która jest prowadzona osobno w Holandii – zwraca uwagę agencja Reuters.

„Niesprowokowana i nieuzasadniona inwazja Rosji na Ukrainę oraz eskalacja jej agresji podkreśla potrzebę kontynuowania naszych nieustannych wysiłków, aby pociągać Rosję do odpowiedzialności za rażące naruszenie prawa międzynarodowego i Karty Narodów Zjednoczonych” – podkreślono w oświadczeniu.

Minister spraw zagranicznych Holandii Wopke Hoekstra podkreślił: „Sprawa śmierci 298 cywilów, w tym 196 Holendrów, nie może i nie powinna pozostać bez konsekwencji. Obecne wydarzenia na Ukrainie podkreślają jej żywotne znaczenie”.

Na pokładzie Boeinga 777-200ER linii Malaysia Airlines, wykonującego lot MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpur, znajdowało się 298 osób, głównie Holendrów. Samolot został zestrzelony 17 lipca 2014 roku nad obszarem kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów. Zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi. Według ustaleń Joint Investigation Team (JIT), międzynarodowego zespołu śledczego złożonego z przedstawicieli Australii, Belgii, Malezji, Holandii i Ukrainy, boeing został trafiony rakietą BUK TELAR, która pochodziła z 53. Przeciwlotniczej Brygady Rakietowej stacjonującej w Kursku w Rosji. Rosyjskie władze nie uznają tych ustaleń.

Jak pisaliśmy holenderski sąd rozpoczął w marcu 2020 roku proces oskarżonych w sprawie zestrzelania samolotu pasażerskiego linii Malaysia Airlines nad Donbasem w lipcu 2014 roku. Oskarżeni – trzej obywatele Rosji i jeden obywatel Ukrainy – są sądzeni zaocznie. Holandia wysłała za nimi Europejski Nakaz Aresztowania (ENA).

Zobacz także: Były funkcjonariusz FSB Igor Girkin: „Czuję moralną odpowiedzialność za zestrzelenie samolotu MH 17”

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz