Były funkcjonariusz rosyjskich służb specjalnych Igor Girkin, który jest jedną z osób oskarżonych o zestrzelenie w 2014 roku malezyjskiego samolotu MH 17, powiedział w rozmowie z „The Times”, że czuje moralną odpowiedzialność za zestrzelenie lotu Malaysia Airlines 17.

Były funkcjonariusz rosyjskich służb specjalnych Igor Girkin powiedział w rozmowie z „The Times”, opublikowanej w środę, że czuje moralną odpowiedzialność za zestrzelenie lotu  Malaysia Airlines 17, do której doszło w 2014 roku w Donbasie. Girkin był wówczas dowódcą sił separatystycznych we wschodniej Ukrainie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1516 PLN    (6.89%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Igor Girkin jest jedną z czterech osób oskarżonych o zabójstwo w związku z zestrzeleniem w  2014 roku lotu MH 17. Zginęło wówczas 298 osób obecnych na pokładzie samolotu (wszyscy pasażerowie i załoga).

„Jako że byłem dowódcą separatystów i uczestnikiem konfliktu, czuję moralną odpowiedzialność za śmierć tych ludzi” – powiedział.

Zaprzeczył jednak swojej bezpośredniej odpowiedzialności za zestrzelenie samolotu. Wyraził opinię, że siły separatystów nie zestrzeliły samolotu.

„Ludzie mogą interpretować to tak, jak im się podoba” – odniósł się do zarzutów formułowanych pod adresem separatystów i Rosjan.

Holenderscy śledczy, którzy zajmują się sprawą zestrzelenia samolotu Malaysia Airlines 17 uważają, że przed dołączeniem do separatystów Girkin był pułkownikiem Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

Latem 2014 roku pełnił funkcję „ministra obrony” samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej popieranej przez Rosję.

Jak pisaliśmy holenderski sąd rozpoczął w marcu br. proces oskarżonych w sprawie zestrzelania samolotu pasażerskiego linii Malaysia Airlines nad Donbasem w lipcu 2014 roku. Oskarżeni – trzej obywatele Rosji (m.in. Girkin) i jeden obywatel Ukrainy – są sądzeni zaocznie. Holandia wysłała za nimi Europejski Nakaz Aresztowania (ENA).

Podawaliśmy, że Leonid Charczenko, jeden z podejrzanych w sprawie zestrzelenia malezyjskiego boeinga nad Donbasem w 2014 roku od marca br. przebywa w areszcie na terenie separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej. Nie został jednak aresztowany w związku ze sprawą zestrzelenia samolotu.

Reszta oskarżonych przebywa w Rosji bądź na terenie samozwańczych separatystycznych republik.

Mimo wystawienia przez władze Holandii ENA, Rosja nie zamierza wydać oskarżonych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na pokładzie Boeinga 777-200ER linii Malaysia Airlines, wykonującego lot MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpur, znajdowało się 298 osób, głównie Holendrów. Samolot został zestrzelony rakietą 17 lipca 2014 roku nad obszarem kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów. Zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi. Według ustaleń Joint Investigation Team (JIT), międzynarodowego zespołu śledczego złożonego z przedstawicieli Australii, Belgii, Malezji, Holandii i Ukrainy, boeing został trafiony rakietą BUK TELAR, która pochodziła z 53. Przeciwlotniczej Brygady Rakietowej stacjonującej w Kursku w Rosji. Rosyjskie władze nie uznają tych ustaleń twierdząc, że boeing został zestrzelony przez Ukraińców.

dailymail.co.uk / thetimes.co.uk / kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. pik
    pik :

    Igor Girkin 18.05.2020 dał ponad 3,5 godzinny wywiad porochobockiemu dziennikarzowi Dymitrowi Gordonowi (Gordon oświadczał później, że nagrywał ten wywiad pod nadzorem SBU – po atakach nacjonalistów na jego biuro za ten wywiad). Opowiadał o swojej działalności od Majdanu, przez Krym, a potem Donbas. Co do związków z zestrzeleniem MH17 zaprzeczył jakiejkolwiek roli w tym wydarzeniu.
    https://www.youtube.com/watch?v=hf6K6pjK_Yw