Wielka Brytania ostrzegła w poniedziałek Rosję, że stanie w obliczu “wojny z NATO”, jeśli choć jeden rosyjski żołnierz wkroczy na terytorium któregokolwiek z krajów Sojuszu.

Brytyjski minister zdrowia Sajid Javid oświadczył w poniedziałek, że Rosja stanie w obliczu “wojny z NATO”, jeśli “czubek buta rosyjskiego żołnierza” wkroczy na terytorium któregokolwiek z krajów Sojuszu – podaje londyńska gazeta Evening Standard. Oskarżył również prezydenta Rosji o popełnienie zbrodni wojennych. Ostrzeżenie ma związek z niedzielnym atakiem sił rosyjskich na cel znajdujący się w pobliżu granicy z Polską.

Jak podawaliśmy, Jake Sullivan, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, oświadczył w niedzielę, że jeśli Rosja spróbuje uderzyć w terytorium któregoś z krajów NATO, to uruchomiony zostanie art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, który dotyczy zobowiązania do kolektywnej obrony.

Informowaliśmy, że Rosjanie zaatakowali w niedzielę cel niespełna 30 kilometrów od granicy z Polską. Rosyjskie siły ostrzelały w Międzynarodowe Centrum sił pokojowych i Bezpieczeństwa w Jaworowie. W wyniku ostrzału zginęło 35 osób, a 134 zostało rannych. Nalot został przeprowadzony przez samoloty, które przypuszczalnie z obszaru Morza Czarnego wystrzeliły pociski manewrujące powietrze-ziemia.

Rosyjskie ministerstwo obrony twierdzi, że na poligonie w Jaworowie, który został zaatakowany rosyjskimi rakietami, odbywało się szkolenie „zagranicznych najemników”. Potwierdzają to również informacje napływające z Holandii, której 70 obywateli miało zgłosić się do walki po stronie Ukrainy w szeregach Legionu Międzynarodowego.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przekazał w poniedziałek, że według obecnych szacunków liczba ofiar rosyjskiej ofensywy wojskowej na Ukrainie wynosi 18 milionów, z czego 6,7 miliona to osoby wewnętrznie przesiedlone.

Zobacz także: USA ostrzegają Chiny przed pomocą Rosji

standard.co.uk / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply