Jake Sullivan, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, oświadczył w niedzielę, że jeśli Rosja spróbuje uderzyć w terytorium któregoś z krajów NATO, to uruchomiony zostanie art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, który dotyczy zobowiązania do kolektywnej obrony.

Jeśli Rosja zaatakuje, ostrzela, odda strzał na terytorium NATO, Sojusz na to odpowie – oświadczył Sullivan na antenie CBS News. Przypomniał, że prezydent USA Joe Biden deklarował, że Stany Zjednoczone będą współpracować z sojusznikami “w obronie każdego centymetra terytorium NATO”. 

Informowaliśmy, że Rosjanie zaatakowali w niedzielę cel niespełna 30 kilometrów od granicy z Polską. Rosyjskie siły ostrzelały w niedzielę Międzynarodowe Centrum sił pokojowych i Bezpieczeństwa w Jaworowie. W wyniku ostrzału zginęło 35 osób, a 134 zostało rannych.

Ołeksij Biłoszycki, zastępca szefa kijowskiej policji patrolowej, oskarżył w niedzielę siły rosyjskie o użycie amunicji fosforowej w rejonie miasta Popasna, w obwodzie ługańskim. Amunicja Fosforowa jest zakazana przez Konwencję Genewską.

Protokoły dodatkowe z 1977 roku do konwencji genewskiej zabraniają używania amunicji z białym fosforem, jeśli zagrożona jest ludność cywilna.

“Użycie takiej broni fosforowej przeciwko jakimkolwiek celom wojskowym w skupiskach ludności cywilnej jest zabronione, chyba że cel wojskowy jest wyraźnie oddzielony od cywilów. Użycie zrzuconej z powietrza broni zapalającej przeciwko celom wojskowym w skupiskach ludności cywilnej jest po prostu zabronione” – czytamy na stronie Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.

Zobacz także: Amerykański dziennikarz zastrzelony w Irpieniu pod Kijowem [+VIDEO]

cbsnews.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. tagore
    tagore :

    Właśnie strona ukraińska zestrzeliła rosyjski dron w rejonie Jaworowa ,który dwukrotnie przekroczył polską granicę dokonując zwiadu na terytorium Polski.
    Czyzby po polskiej stronie nie było czym tego zrobić?