Iran jest podejrzewany o przeprowadzenie niedzielnego ataku rakietowego na Irbil w Kurdystanie. Pociski spadły w pobliżu budowanego tam konsulatu USA – pisze “Jerusalem Post”.

Siły antyterrorystyczne Rządu Regionalnego Kurdystanu poinformowały, że na Irbil spadło 12 pocisków ok. godziny 1:30. Jak przekazano, „ataki nie spowodowały ofiar śmiertelnych, a pociski zostały wystrzelone spoza terytorium Kurdystanu i Iraku”.

Jest to duży atak i prawdopodobnie został przeprowadzony z Iranu – ocenia publicysta “Jerusalem Post”. Pociski uderzyły w pobliżu znajdującego się w budowie nowego dużego konsulatu USA w Irbil.

“Konsulat nie znajduje się w centrum miasta i jasne jest, że współrzędne konsulatu musiały być uwzględnione w precyzyjnych uderzeniach rakiet balistycznych. To jest taktyka, którą Iran stosował już wcześniej” – pisze Seth Frantzman na łamach “JP”.

Po zamordowaniu przez USA znanego i wpływowego irańskiego dowódcy elitarnych Brygad Al-Kuds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, gen. Kasema Sulejmaniego, Stany Zjednoczone rozmieściły w Iraku dodatkowe siły. Stany Zjednoczone mają siły w bazie Al-Asad, a także w Bagdadzie. Jednocześnie część amerykańskich obiektów została zamknięta w 2020 roku.

“Iran staje się coraz bardziej bezczelny” – podsumowuje publicysta wpływowego żydowskiego tytułu swoje wyliczenia irańskich akcji wymierzonych w USA i Izrael.

“Wydaje się, że przesłanie Iranu jest takie, że może wypędzić Stany Zjednoczone z Iraku. Podczas gdy region Kurdystanu jest autonomiczny i generalnie był pokojowy, dostatni i bezpieczny, irańskie przesłanie jest takie, że może on atakować USA wszędzie tam, gdzie Stany Zjednoczone mają swoje zaplecze” – twierdzi Frantzman.

“Doniesienia mówią również, że uszkodzeniu uległ budynek medialny Kurdistan24 w Erbilu. Oznacza to, że Iran może celować w media powiązane z rządzącą Partią Demokratyczną Kurdystanu i próbować wysłać wiadomość również do przywództwa kurdyjskiego. Atak pokazuje niebezpieczeństwo irańskich pocisków, a także zdolność Iranu do wykonywania precyzyjnych uderzeń. Jest to prawdopodobnie wiadomość dla USA, ponieważ negocjacje w sprawie porozumienia z Iranem wydają się zawodzić” – dodaje.

Jak informowaliśmy w poprzednią sobotę, Iran i ONZ-owski organ nadzoru nuklearnego uzgodnili w sobotę trzymiesięczny plan, który może pomóc w ożywieniu umowy nuklearnej z Iranem. Jak zauważają media, może to być droga do zwiększenia eksportu i obniżenia cen ropy na światowych rynkach.

Iran znajduje się na czwartych co do wielkości rezerwach ropy naftowej na świecie i jest w dużej mierze uzależniony od dochodów z ropy naftowej. Eksport ropy z Iranu to główne źródło dochodów rządu. Irański minister ropy Javad Owji obiecał w czwartek, że kraj ten „osiągnie najwyższą zdolność eksportu ropy w ciągu jednego lub dwóch miesięcy” po jakiejkolwiek umowie nuklearnej.

Kresy.pl / jpost.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply