Gmina Żydowska w Warszawie skrytykowała w piątek sytuację w Usnarzu Górnym. “Uchodźcy i migranci mają prawo liczyć na współczucie, zrozumienie, troskę i zapewnienie fundamentalnych podstaw ludzkiej egzystencji” – czytamy w opublikowanym oświadczeniu.

Gmina Żydowska w Warszawie opublikowała oświadczenie w sprawie imigrantów przebywających na polsko-białoruskiej granicy w Usnarzu Górnym. Wspólnota religijna negatywnie odnosi się do działań polskiego rządu jak i służb mundurowych

“Byliśmy przekonani, że ochronę granic Polski i Unii Europejskiej można pogodzić z humanitaryzmem, a ludzie potrzebujący pomocy otrzymają ją od polskich władz. Tymczasem ze smutkiem obserwujemy, że żołnierze i policjanci odmawiają uchodźcom kontaktu z lekarzem i uniemożliwiają przekazanie im żywności i czystej wody. Wykonując polecenia polityków zapominają, że każdemu człowiekowi należy się szacunek. Uchodźcy i migranci mają prawo liczyć na współczucie, zrozumienie, troskę i zapewnienie fundamentalnych podstaw ludzkiej egzystencji.
Mamy nadzieję, że Polska przyjmie, nałożony na nią przez Europejski Trybunał Praw Człowieka, obowiązek dostarczenia osobom znajdującym się przy polskiej granicy jedzenia, wody, odzieży, a także zapewnienia im opieki medycznej i tymczasowego schronienia” – czytamy.

Gmina zaznacza, że trybunał nie wymaga wpuszczenia uchodźców na terytorium kraju. “Wymaga przyzwoitego zachowania i zagwarantowania, w ramach polskiego i europejskiego prawa, bezpieczeństwa ludziom uciekającym z własnych domów przed wojną, prześladowaniami, cierpieniem, śmiercią” – głosi oświadczenie.

“Oczekujemy i spodziewamy się tego, że polski rząd wspólnie z samorządami i organizacjami pomocowymi jak najszybciej znajdzie rozwiązania i wypracuje instrumenty, dzięki którym tu i teraz, a także w przyszłości, Polska będzie mogła zapewnić jednocześnie pomoc humanitarną osobom stojącym u jej granic i bezpieczeństwo swoim obywatelom.”

Zobacz też: Coraz więcej prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zarzut pomocnictwa dla Syryjczyka

Na koniec wspólnota religijna ogłasza, że jako ocaleni z Holokaustu lub ich potomkowie, są szczególnie “uwrażliwieni na ludzką krzywdę” i wyrażają pewność, że każdy człowiek “ma prawo do godnego życia i szacunku”. Oświadczenie podpisał przewodniczący Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie – Lesław Piszewski.

Zobacz też: RMF24: NATO gotowe aby wspomóc Polskę na granicy z Białorusią

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    Trwa wieloletni dramat Palestyńczyków którzy mają prawo liczyć na współczucie, zrozumienie, troskę i zapewnienie fundamentalnych podstaw ludzkiej egzystencji”Na koniec wspólnota religijna ogłasza, że jako ocaleni z Holokaustu lub ich potomkowie, są szczególnie „uwrażliwieni na ludzką krzywdę” i wyrażają pewność, że każdy człowiek „ma prawo do godnego życia i szacunku”. Zgadzam się z tym.