Radni gminy Bircza postanowili uhonorować dwóch mieszkańców Elbląga, którzy w największy sposób przyczynili się do upamiętnienia bohaterskich obrońców Birczy przed UPA.

W dniu 12 lipca Rada Gminy Bircza podczas sesji jednogłośnie przyjęła uchwały o nadaniu tytułu „Zasłużony dla Gminy Bircza” dwóm mieszkańcom Elbląga. Otrzymali go: Jacek Boki, przedstawiciel inicjatywy społecznej mieszkańców Elbląga i Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu. Tytuł nadano im za szczególne działania na rzecz podjęcia uchwały o nadaniu nazwy „Rondo Obrońców Birczy” przy skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Legionów w Elblągu.

Przeczytaj: W Elblągu będzie Rondo Obrońców Birczy

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8369.32 PLN    (38.04%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak informowaliśmy, 28. czerwca br. rada miasta Elbląga podjęła uchwałę o nadaniu jednemu z rond w mieście nazwy Obrońców Birczy. Uchwałę poparło 17 radnych, 7 wstrzymało się od głosu, a 1 był przeciw. Ustanowienie Ronda Obrońców Birczy było inicjatywą społeczną. Intencją wnioskodawców było upamiętnienie ofiar ludobójstwa OUN-UPA – wśród trzech zaproponowanych w lutym br. nazw ronda była nazwa Rondo Ofiar Ludobójstwa OUN-UPA. Ostatecznie zdecydowano się na Rondo Obrońców Birczy

Postawa elblążan spotkała się z wdzięcznością Birczy. Radni tej gminy postanowili uhonorować dwóch mieszkańców Elbląga, którzy w największy sposób przyczynili się do upamiętnienia w bohaterskich obrońców Birczy przed UPA.

– Jest to nasz wspólny wyraz wdzięczności za uhonorowanie pamięci poległych obrońców Birczy podczas napadów OUN-UPA w latach 1945-1946. Pragnę jeszcze raz serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania tej szlachetnej inicjatywy – powiedział wójt gminy Bircza Grzegorz Gagola.

– Dzięki męstwu i heroizmowi, obrońcy Birczy ocalili ponad tysiąc ludzkich istnień, zarówno polskich, jak i ukraińskich szukających tu schronienia przed terrorem rezunów z UPA, którzy skwapliwie wykonywali rozkaz dowództwa. Dowódcom sotni pod groźbą surowych kar zabroniono odwrotu bez osiągnięcia celu, czyli zdobycia i zniszczenia miasteczka, a także wymordowania Polaków – wojskowych oraz cywilów – uzasadniał inicjatywę Boki podczas czerwcowej sesji Rady Miasta Elbląga.

Przeczytaj: Ks. Isakowicz-Zaleski: podkarpacka Bircza ratuje honor Polski

Zobacz również: Mord żołnierzy LWP na„partyzantach z UPA”? Eksperci krytycznie o tezach Karbowiaka

elblag.net / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. JeszczePolska
  JeszczePolska :

  Głosowanie zakończyło się wynikiem 17 radnych ZA ( 13 radnych PiS i 4 SLD) i 1 głos przeciw radnego Marka Burchardta z Komitetu Wyborczego prezydenta Witolda Wróblewskiego, 7 radnych, radna Maria Kosecka, niezależna i 6 radnych PO wstrzymało się od głosu.
  za:kresywekrwi
  Kochani elblążanie!!! pamiętajcie te nazwiska przy wyborach!to wy opłacacie diety tych państwa!!mają Was, a nie swoje fantasmagorie!!
  Szkoda,że nie nadano pierwszej nazwy temu Rondu!