Głównodowodzący armią Mjanmy, Min Aung Hlaing, objął stanowisko premiera w nowo utworzonym rządzie tymczasowym, poinformowały państwowe media w niedzielę, sześć miesięcy po tym, jak armia przejęła władzę w wyniku zamachu stanu.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, głównodowodzący armią Mjanmy, Min Aung Hlaing, objął stanowisko premiera w nowo utworzonym rządzie tymczasowym, poinformowały państwowe media w niedzielę, sześć miesięcy po tym, jak armia przejęła władzę w wyniku zamachu stanu.

W niedzielnym przemówieniu Min Aung Hlaing powtórzył zobowiązanie do przeprowadzenia wyborów do 2023 roku i powiedział, że jego administracja jest gotowa do współpracy.

Ogłoszenie i przemówienie pojawiły się dokładnie sześć miesięcy po tym, jak armia przejęła władzę od rządu po wyborach, które wygrała partia rządząca Aung San Suu Kyi. Wojsko twierdziło, że były sfałszowane. Min Aung Hlaing przewodniczył Radzie Administracji Państwowej (SAC), która została utworzona tuż po zamachu stanu i która od tego czasu rządzi Mjanmą, a rząd tymczasowy ją zastąpi.

„Aby szybko, łatwo i skutecznie wykonywać obowiązki kraju, rada administracji państwowej została przekształcona w rząd tymczasowy Mjanmy” – powiedział dziennikarz państwowej telewizji Myawaddy.

W swoim przemówieniu Min Aung Hlaing powtórzył deklarację przywrócenia demokracji, mówiąc: „Zapisy stanu wyjątkowego zrealizujemy do sierpnia 2023 roku”. Dodał: „Gwarantuję utworzenie unii opartej na demokracji i federalizmie”. Tuż po zamachu przywódcy junty obiecali nowe wybory w ciągu dwóch lat. Wzmianka została zinterpretowana przez niektóre lokalne media jako wydłużenie tego okresu o sześć miesięcy.

Min Aung Hlaing powiedział również, że jego administracja będzie współpracować z każdym specjalnym wysłannikiem wyznaczonym przez Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).

Zobacz też: Wojsko Birmy uwolniło posłów, ale Suu Kyi wciąż w areszcie domowym

Armia stwierdziła, że ​​przeprowadziła zatrzymania w odpowiedzi na „oszustwo wyborcze”, przekazując władzę “tymczasowemu prezydentowi”, emerytowanemu generałowi Min Aung Hlaing. Wojsko ogłosiło roczny stan wyjątkowy, zgodnie z oświadczeniem przekazanym przez wojskową stację telewizyjną.

Zatrzymania nastąpiły po wielu dniach eskalacji napięć między władzami cywilnymi a wojskiem, co było następstwem wyborów. Partia Suu Kyi zdobyła w nich 83% głosów.

Oświadczenie zapisane wcześniej na wypadek przewrotu, zamieszczone na zweryfikowanej stronie NLD na Facebooku cytuje Suu Kyi, mówiącą, że takie działania armii doprowadzą Mjanmę „z powrotem do dyktatury”. „Wzywam ludzi, aby tego nie akceptowali, aby odpowiedzieli i całym sercem zaprotestowali przeciwko zamachowi stanu dokonanemu przez wojsko” – napisano na stronie.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply