Były rosyjski oficer Igor Girkin oskarżył szefa grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna o planowanie zamachu stanu przeciwko obecnemu rosyjskiemu kierownictwu.

Jak poinformował w niedzielę Instytut Badań nad Wojną,  Girkin otwarcie oskarżył Prigożyna o planowanie zamachu stanu w związku ze zbliżającą się kontrofensywą ukraińską oraz o ciągłe łamanie rosyjskich przepisów cenzury przeciwko dyskredytacji rosyjskiej armii i dowództwa wojskowego.

Girkin ostrzegł przed „buntem”, jeśli Prigożynowi „pozwoli się” przewodzić Grupie Wagnera. Girkin zauważył, że Prigożyn nakazał siłom Wagnera wycofanie się do baz Wagnera w głębi Rosji w przededniu ukraińskiej kontrofensywy. Twierdził również, że personel Wagnera nigdy nie złożył przysięgi, obiecując nie angażować się w walkę z Rosją lub jej wojskiem.

Prigożyn oświadczył 27 maja, że Wagner później zdecyduje, czy będzie walczył na Ukrainie, czy w innym kraju, co wskazuje na to, że Prigożyn zachowuje zdolność dowodzenia własną armią poza formalną rosyjską strukturą dowodzenia wojskowego – twierdzi ISW.

Girkin skrytykował również niedawno rosyjskie dowództwo wojskowe za to, że nie odniosło się do otwartego i wulgarnego konfliktu Prigożyna z rosyjskim Ministerstwem Obrony, ostrzegając nawet, że Prigożyn „pożre” rosyjskich wojskowych, którzy „postawią” na jego korzyść, gdy będzie dążył do zwiększenia swojej władzy politycznej.

Prigożyn w niedzielę wypowiedział się na temat “zakazu relacjonowania go w państwowych mediach”.

„To, co jest zakazane, jest zawsze słodsze” – mówił. „Wagner nie jest kawałkiem śliskiego mydła, które biurokraci przyzwyczaili się wszędzie przesuwać; Wagner to szydło, sztylet, którego nie można ukryć” – powiedział Prigożyn. „Jestem absolutnie przekonany, że zabronili (zasięgu)”.

„To, że biurokraci wysokiego szczebla próbują zamknąć wszystkim usta, aby nie mówili o Wagnerze, tylko popchnie ludzi”.

„Na dłuższą metę – długoterminowo to dwa lub trzy miesiące – dostaną klapsa za próbę zamknięcia wszystkim ust i uszu” – powiedział Prigożyn.

Zobacz też: Grupa Wagnera rozpoczyna wycofywanie się z Bachmutu

Zobacz też: Girkin: wojna na Ukrainie może skończyć się jak wojna z Finlandią

Kresy.pl/ISW

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply