W ciągu jednego dnia wolumen gazu przesyłanego przez Gazprom do Europy przez Ukrainę wzrósł o ponad 2 mln metrów sześciennych.

W poniedziałek 17 kwietnia rosyjski Gazprom zwiększył ilość gazu tłoczonego do Europy przez Ukrainę do 40,8 mln metrów sześciennych. Taką informację rosyjski serwis RBK uzyskał w służbie prasowej rosyjskiego koncernu.

Surowiec przesyłany jest przez stację pomiarową Sudża w obwodzie kurskim. Według rosyjskich mediów, ilość potwierdza strona ukraińska. Wiadomo, że gaz trafia do odbiorców europejskich, ale nie sprecyzowano jakich.

Według RBK, w niedzielę 16 kwietnia wolumen przesyłanego gazu wyniósł 38,5 mln m sześc. Dzień wcześniej planowano przesłać taką ilość gazu. Z kolei 14 kwietnia przez stację Sudża przesłano 41,7 mln metrów sześciennych.

Gazprom ograniczył tranzyt gazu do Europy przez Ukrainę w styczniu br., natomiast od lutego wolumen był stopniowo zwiększany. Przykładowo, jak podaje RBK, 1 lutego było to 29,4 mln metrów sześc., podczas gdy 31 stycznia – 24,5 mln m sześc. 15 lutego było to już 35,3 mln m sześciennych – o 14,6 proc. więcej, niż dzień wcześniej. W 2022 roku Gazprom dostarczał średnio 41-42 mln m sześc. surowca dziennie.

Przeczytaj: Ceny gazu najniższe od półtorej roku

Czytaj także: Bloomberg: dochody Rosji ze sprzedaży ropy i gazu spadły o połowę

Zobacz: UE całkowicie zastąpiła rosyjski gaz

Rbc.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply