Według agencji dpa z powodu napięcia na Morzu Bałtyckim i zwiększonego zagrożenie ze strony Rosji rząd Finlandii zdecydował się na zwiększenie liczebności wojska z 230 tys. do 280 tys. żołnierzy.

W Finlandii działa obowiązkowa służba wojskowa. Zwiększeni sił zbrojnych oznacza zwiększenie budżetu obronnego o dodatkowe 55 mln euro rocznie począwszy od 2018 roku. W rządowym komunikacie podkreślono, że stan bezpieczeństwa kraju obniżył się po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku oraz po wybuchu konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy. Rząd wskazał: Powstały napięcia militarne w regionie Morza Bałtyckiego, wzrosła niepewność.

CZYTAJ TAKŻE:
Finlandia: Jednostki szybkiego reagowania przy granicy z Rosją

Według fińskiego rządu Moskwa chce umocnienia swojego mocarstwowego statusuoraz dąży do prowokowania potencjału NATO, który ma ochronić kraje bałtyckie i Europę Wschodnią w razie kryzysu militarnego.

Chociaż Finlandia nie jest członkiem NATO, to w ostatnim czasie wzmocniła współpracę z USA w dziedzinie obronności, oraz ogłosiła plany pogłębienia współpracy wojskowej z państwami Półwyspu Skandynawskiego.

kresy.pl / rp.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz