Fiński rząd podjął we wtorek decyzję o znacznym zmniejszeniu liczby wiz turystycznych przyznawanych obywatelom Rosji. Ich wydawanie będzie ograniczone do około 10 proc. obecnego poziomu. “Mamy gotowy plan na ograniczenie liczby wiz turystycznych przyznawanych obywatelom Rosji. W pierwszej kolejności wydawalibyśmy je ze względu na więzi rodzinne, obowiązki związane z pracą oraz nauką” – deklarował we wtorek rano minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto.

Szef MSZ Finlandii poinformował we wtorek, że kraj ograniczy liczbę przyjmowanych rosyjskich wniosków wizowych do około 10 proc. obecnego poziomu. Nowe przepisy wejdą w życie na początku września – podaje portal yle.fi.

W ostatnim czasie Finlandia stała się krajem tranzytowym. Podróżni udają się na lotnisko Helsinki-Vantaa, następnie lecą dalej. To przejaw omijania ograniczeń w podróżowaniu. Największą liczbę wiz Schengen wydają: Grecja, Włochy i Hiszpania. Rosjanie podróżują przez Finlandię dalej do Europy na wizach przyznanych w tych krajach. Finlandia nie może uniemożliwić tranzytu Rosjanom wjeżdżającym do kraju z wizami z innych krajów strefy Schengen.

Finlandia przyjmuje obecnie około 1000 wniosków wizowych od Rosjan dziennie. Od przyszłego miesiąca planuje przyjmować tylko około 100 dziennie. Pierwszeństwo będą miały osoby ubiegające się o wizy ze względów rodzinnych, pracy lub nauki.

Haavisto podkreślił, że w kwestii wiz dla Rosjan potrzebne jest wspólne rozwiązanie UE. Szef MSZ Finlandii zadeklarował, że kraj zaproponuje wspólne rozwiązania na szczeblu UE. Wyraził opinię, że sprawa zostanie omówiona na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE pod koniec sierpnia.

Wiceminister Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk poinformował w niedzielę, że Polska pracuje nad przygotowaniem koncepcji, która pozwoli na niewydawanie Rosjanom wiz.

Także Bułgaria po wydaleniu kilkunastu bułgarskich pracowników dyplomatycznych i konsularnych z Moskwy zaprzestała wydawania wiz Rosjanom. Na podobny krok zdecydowała się również Estonia. Rosjanie posiadający wizy Schengen wydane przez Estonię nie będą mogli z nich skorzystać, by wjechać na jej terytorium.

W czerwcu Czechy zdecydowały, że nie będą wydawać wiz, ani zezwoleń na pobyt obywatelom Rosji i Białorusi.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz jest przeciwny zakazowi wydawania wiz dla Rosjan. Jego zdaniem takie posunięcie byłoby wymierzone we wszystkich obywateli, także tych niewinnych.

Olaf Scholz uważa, że to rosyjskie władze są odpowiedzialne za sytuację na Ukrainie, a nie naród rosyjski. Niemiecki kanclerz podkreślił w czwartek, że nie jest słuszne nakładanie środków karnych na wszystkich Rosjan – podaje FAZ. Zwrócił uwagę, że UE nałożyła wcześniej na Rosję „sankcje na dużą skalę”, które „dotykają wielu konkretnych ludzi i oligarchów wspierających rosyjski rząd”. „Z pewnością będzie to kontynuowane” – zapowiedział.

Minister spraw zagranicznych Czech, które obecnie przewodniczą Unii Europejskiej, Jan Lipavsky chce dyskusji na temat zawieszenia wydawania wiz dla obywateli Rosji na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE w Pradze pod koniec miesiąca – podaje PAP.

yle.fi /pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply