To Filipińczycy i Kolumbijczycy dostali w 2024 roku najwięcej zezwoleń na pracę w Polsce, wyprzedzając pracowników z Indii i Nepalu – informuje Rzeczpospolita.

Rzeczpospolita poinformowała w ubiegłym tygodniu, że prawie 323 tys. zezwoleń na pracę w Polsce wydano w minionym roku cudzoziemcom spoza Unii Europejskiej. „Według danych MRPiPS przyznanych zezwoleń było w ubiegłym roku nieco więcej niż w 2023 r, gdy wybuch afery wizowej zwiększył kontrole nad konsulatami RP w krajach Afryki i Azji Południowo-Wschodniej, gdzie wydawano najwięcej podejrzanych wiz” – podkreśla gazeta.

Rz wskazuje, że efekty tych kontroli widać w ubiegłorocznych statystykach, które pokazują dwucyfrowy spadek zezwoleń na pracę dla obywateli Indii, Nepalu i Bangladeszu.

W rezultacie Hindusów i Nepalczyków zastąpili Filipińczycy i Kolumbijczycy.

Zobacz: Eurostat: Polska wciąż imigracyjnym liderem Europy. Specjaliści wolą jednak Niemcy

„Wydano im prawie po 38 tys. zezwoleń, co w przypadku pracowników z Filipin oznacza 30-proc. wzrost w ujęciu rocznym, podczas gdy liczba tych dokumentów dla migrantów zarobkowych z Kolumbii wzrosła ponadtrzykrotnie. Znacząco, bo o 50 proc. (do ponad 14 tys.), przybyło też zezwoleń dla pracowników z Indonezji” – czytamy.

Przeczytaj: Kolumbijczycy oskarżeni o brutalny gwałt na 20-latce: Prokuratura kończy śledztwo

Analiza wydanych w 2024 roku zezwoleń pokazuje, że Filipińczyków, Kolumbijczyków, a także Hindusów najczęściej chciały zatrudnić firmy produkcyjne, pracodawcy z branży TSL i agencje zatrudnienia (które najczęściej kierują cudzoziemców do pracy w przemyśle i logistyce).

„Po kilka tysięcy przybyszów z Filipin i Indii ściągały też firmy budowlane oraz te z branży hotelarsko-gastronomicznej” – zwraca uwagę Rzeczpospolita.

Przypomnijmy opublikowane w lutym dane Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynikało, że coraz więcej pracowników pochodzi m.in. z Kolumbii i Filipin, gdzie liczba zezwoleń na pracę i pobyt znacznie wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat.

Zobacz także: Rekordowy poziom nielegalnie zatrudnionych w Polsce cudzoziemców

pro.rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz