Według danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Urzędu do Spraw Cudzoziemców, Ukraińcy nadal stanowią największą grupę cudzoziemców pracujących w Polsce, jednak ich udział w rynku pracy maleje. Coraz więcej pracowników pochodzi z innych krajów, w tym z Kolumbii i Filipin, gdzie liczba zezwoleń na pracę i pobyt znacznie wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat.

Z danych wynika, że od 2023 r. udział Ukraińców wśród wszystkich cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce zmniejszył się o 6 punktów procentowych. Mimo to nadal są oni dominującą grupą imigrantów, z liczbą 286 tys. wniosków o udzielenie zezwolenia na pobyt w 2024 r.

Kolumbia zajmuje natomiast czwarte miejsce pod względem liczby składanych wniosków o pobyt, osiągając 18 tys. zgłoszeń. W ciągu ostatnich kilku lat liczba Kolumbijczyków w Polsce wzrosła niemal 50-krotnie. Na przełomie 2023 i 2024 r. liczba udzielonych zezwoleń na pracę dla obywateli Kolumbii zwiększyła się aż o 352 proc. W 2024 r. wydano im 3 tys. pozytywnych decyzji dotyczących pobytu stałego lub czasowego, a na początku 2025 r. już niemal 300 osób uzyskało prawo do legalnego pobytu, przy czym ponad 1,6 tys. spraw nadal czeka na rozpatrzenie.

Znaczny wzrost liczby imigrantów odnotowano również wśród Filipińczyków. W 2024 r. wydano im 20,5 tys. zezwoleń na pracę, podczas gdy w 2023 r. było ich 13 tys. Obywatele Filipin coraz częściej aplikują także o legalny pobyt – w zeszłym roku złożono 9 tys. takich wniosków. W styczniu 2025 r. już około 300 Filipińczyków otrzymało pozytywne decyzje dotyczące pobytu.

CZYTAJ TAKŻE: Rekordowy poziom nielegalnie zatrudnionych w Polsce cudzoziemców

Jak informowaliśmy, z najnowszych danych Eurostatu wynika, że Polska wydała najwięcej pozwoleń na pobyt cudzoziemców spośród wszystkich państw Unii Europejskiej.

W 2023 roku nasz kraj przyznał 643 tys. zezwoleń, co stanowi 17 proc. wszystkich wydanych dokumentów w UE. Na drugim miejscu uplasowały się Niemcy (586 tys.), a na trzecim Hiszpania (549 tys.).

Szacuje się, że w Polsce mieszka obecnie od od 2,5 do 2,8 miliona imigrantów, z czego główną grupę stanowią obywatele Ukrainy. Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, do końca 2023 roku, ok. 4,3 mln uchodźców spoza UE otrzymało tymczasowy status ochrony – 98 proc. z nich to Ukraińcy. Polska zapewniła schronienie 955 tys. osób (22 proc. całości), ustępując jedynie Niemcom, które przyjęły 1,3 mln uchodźców (29 proc.).

Obywatele Ukrainy oraz inni migranci pracują zazwyczaj na stanowiskach wymagających niższych kwalifikacji. Zdaniem ekspertów, Polska nadal nie jest w stanie skutecznie przyciągnąć wysoko wykwalifikowanych pracowników.

Polska jest drugim krajem w UE pod względem wydawania Niebieskich Kart UE, lecz dystans do Niemiec pozostaje ogromny. W 2023 roku wydano 89 tys. Niebieskich Kart, z czego 78 proc. w Niemczech, natomiast Polska przyznała ich 7 proc. (około 6,2 tys.), czyli 62 tys. mniej niż Niemcy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, imigranci stanowią od 6,6 do 7,5 proc. populacji Polski. Największą grupę przybyszów, około trzech czwartych, stanowią Ukraińcy. Według raportu przeprowadzonego przez Instytut WEI liczba imigrantów może wynosić jednak nawet 4 mln.

W okresie powojennym Polacy stanowili 98 proc. mieszkańców swojego kraju, teraz może być to od 93,4 do 92,5 proc. Najwięcej imigrantów, ok. 75 proc. wszystkich cudzoziemców, stanowią Ukraińcy, którzy przybyli do Polski jeszcze przed rosyjską inwazją. Następnie najwięcej jest przybyszów z Białorusi, Indii, Gruzji, Rosji, Turcji, Wietnamu, Mołdawii, Chin i Uzbekistanu. Łącznie w Polsce może przybywać od 2,5 do 2,8 miliona imigrantów. Dla porównania – dziesięć lat temu mieliśmy w Polsce 100 tys. migrantów.

Za liczbę imigrantów w naszym kraju odpowiada proimigrancka polityka poprzedniego rządu Prawa i Sprawiedliwości, które przez pewien okres sprowadzało najwięcej cudzoziemców ze wszystkich państw UE. W 2023 r. Polska udzieliła 643 tys. zezwoleń na pobyt imigrantom – wynika z danych Eurostatu. Najwięcej cudzoziemców przyjęliśmy w 2021 r. – 967 tys., nawet kilkukrotnie więcej niż inne państwa Unii Europejskiej. W tym samym roku Niemcy przyjęły 511 tys. imigrantów, a Hiszpania 372 tys.

Napływ imigrantów budzi niepokój wśród znaczącej części społeczeństwa. Według czerwcowego – sondażu 42 proc. Polaków opowiada się za zamknięciem granic dla przybyszów. Jedynie 14 proc. wyraża gotowość przyjmowania migrantów z całego świata, podczas gdy 35 proc. popiera przyjmowanie wyłącznie migrantów z Białorusi i Ukrainy.

Kresy.pl / money.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply