Baskijska separatystyczna organizacja terrorystyczna ETA ujawniła datowany na 16 kwietnia list, w którym ogłosiła decyzję o zakończeniu działalności i całkowitym rozwiązaniu struktur.

W pisemnym oświadczeniu, wysłanym agencji EFE, baskijskim instytucjom i organizacjom politycznym i pozarządowym, organizacja ogłosiła decyzję o zakończeniu historycznego cyklu i swojej funkcji, co tym samym kładzie kres jej istnieniu. Z tego powodu ETA całkowicie rozwiązuje swoje struktury i kończy swoje polityczne działania – ogłosiła organizacja w piśmie.

W liście, który został opublikowany na internetowej stronie gazety „El Diario”, organizacja przyznała, że nie powiodło się jej się rozwiązanie „konfliktu politycznego” w położonym na terenie Hiszpanii i Francji Kraju Basków.

ZOBACZ TAKŻE: Kraj Basków: ETA zapowiedziała rozbrojenie się

Publikacja pojawiała się w niecałe dwa tygodnie po bezprecedensowych przeprosinach wystosowanych przez ETA, które krewni ofiar oraz hiszpańskie i baskijskie rządy nazwały spóźnionymi i nieszczerymi.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Komunikat z wyrazami „prawdziwego ubolewania” został opublikowany przez ETA 20 kwietnia. Dzień wcześniej organizacja ogłosiła zakończenie działalności i zapowiedziała oficjalny komunikat w tej sprawie.

25 kwietnia w Bajonnie organizacja przekazała francuskiej policji dwie skrzynie z bronią palną. Nazwała to wstępem do samorozwiązania swoich struktur.

Władze ETA już w marcu 2016 roku podały, że organizacja zmierza do rozbrojenia, ujawniając rządom Hiszpanii i Francji informacje o swoich magazynach broni. W kwietniu 2017 przekazała francuskim służbom adresy swych 12 magazynów broni, w których znajdowało się m.in. 120 pistoletów, 3 tony materiałów wybuchowych oraz tysiące nabojów i detonatorów.

Kresy.pl / rmf24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz