Zdanie broni ma nastąpić 8 kwietnia br. Oznaczałoby to koniec trwającej ponad 40 lat walki zbrojnej o niepodległość Kraju Basków.

W liście wysłanym dzisiaj do BBC baskijska organizacja terrorystyczna ETA zapowiedziała, że jutro złoży broń na ręce „przedstawicieli baskijskiego społeczeństwa”. Oznaczałoby to koniec jej walki zbrojnej, jednak organizacja zaznaczyła, że proces rozbrojenia nie zakończył się i że może być „zaatakowany przez wrogów pokoju”.Zdaniem dziennikarza BBC Guya Hedgecoe oświadczenie o warunkowym rozbrojeniu może być wysłaniem sygnału do hiszpańskich władz, że ETA oczekuje ustępstw, jednak rząd w Madrycie już ogłosił, że ETA „nie dostanie nic w zamian” i że oczekuje rozwiązania się organizacji.

Jak podaje BBC, w ciągu ponad 40 lat walki o niepodległość Kraju Basków ETA zabiła ponad 800 osób. W 2011 roku organizacja ogłosiła zawieszenie broni. Kolejnym krokiem po złożeniu broni może być jej rozwiązanie się.

CZYTAJ TAKŻE: Hiszpania: Były członek ETA skazany na 92 lata więzienia za próbę zamachu na Juana Carlosa

BBC / Kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz