Organizacja Euskadi Ta Askatasuna (ETA) – Kraj Basków i Wolność dokonała rozbrojenia, przypieczętowując tym samym swoją decyzję o zakończeniu trwającej pół wieku walki zbrojnej z władzami Hiszpanii.

Zgodnie z piątkową zapowiedzią, wczoraj wybrani przez ETA mediatorzy otrzymali informację o ukrytych składach broni, tej baskijskiej organizacji. Byli to miejscowy działacz ekologiczny, etniczny Bask Txetx Etcheverry, włoski biskup Matteo Zuppi oraz irlandzki ksiądz Harold Good. Do cichej konferencji doszło wczoraj w ratuszu miejskim w Bajonnie czyli ośrodku miejskim tych terenów zamieszkanych przez Basków, które znajdują się w granicach Francji. ETA przekazała informacje o 12 magazynach uzbrojenia. Wszystkie znajdowały się właśnie we Francji, w pogranicznych Pirenejach lub na morskim wybrzeżu. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych tego kraju poinformowało, że jego funkcjonariusze poinformowani przez „społecznych mediatorów” przejęli łącznie 3,5 tony broni należącej dotychczas do baskijskich radykałów. 2875 kilogramów to same materiały wybuchowe, obok nich ETA zmagazynowała również około 120 sztuk broni ręcznej oraz 25,7 tys. pocisków. Zanim mediatorzy przekazali akta funkcjonariuszom zapoznał się z nimi przewodniczący międzynarodowej komisji weryfikacyjnej Ram Manikkalingam.

Francuscy funkcjonariusze zapowiedzieli już, że zbadają przejętą broń, pod kątem jej ewentualnego użycia w atakach przeprowadzonych przez ETA. W wyniku prowadzonej przez tę organizację od 1968 działalności zbrojnej zginęło ponad 825 osób, w tym 482 wojskowych i policjantów ale też 343 cywilów, w tym polityków uznanych przez radykałów za wrogów. Po załamaniu się rozmów pokojowych w 2006 roku władze Hiszpanii zapowiedziały, że nie będą więcej negocjować z ETA. Zakończenie walki zbrojnej Baskowie ogłosili w październiku 2011 roku wobec klejnych ciosów zadanych im przez siły bezpieczeństwa, w tym ujecia przywdócy organizacji Obecne rozbrojenie ma również charakter jednostronny. Przywództwo ETA zapowiedziało kontynuowanie działalności na rzecz niepodległości Kraju Basków metodami politycznymi. W hiszpańskich więzieniach wyroki odsiaduje około 400 bojowników ETA.

theguardian.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz