Na partię Jarosława Kaczyńskiego chciałoby głosować prawie 45 proc. Polaków, co daje jej wyraźną przewagę nad konkurencją – wynika z nowego sondażu pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl.

W sobotę portal DoRzeczy.pl opublikował wyniki nowego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Estymator. Pokazują one, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, to zdecydowanie wygrałaby je Zjednoczona Prawica. Na PiS i jego partie satelickie chce głosować 44,9 proc. Polaków, czyli o 1 pkt. proc. mniej, niż w poprzednim badaniu Estymatora.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Koalicja Obywatelska może liczyć na poparcie 30,4 proc. badanych, czyli o 0,2 pkt. proc. więcej, niż ostatnio. Trzecie miejsce zajmuje Lewica (SLD, Wiosna, Razem), na którą głos oddałoby 9,8 proc. ankietowanych (spadek o 0,3 pkt. proc).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Ponadto, do Sejmu weszłaby jeszcze tylko Koalicja Polska (PSL i Kukiz’15), która w badaniu uzyskała 6,8 proc. To o 1,5 pkt. proc. więcej niż w poprzednim badaniu.

Progu wyborczego, według tego sondażu, nie przekracza Konfederacja Wolność i Niepodległość. Na sojusz narodowców, wolnościowców i konserwatywnych liberałów chciałoby głosować 3,8 proc. ankietowanych, co oznacza spadek poparcia o 0,3 pkt. proc. Z kolei na Bezpartyjnych Samorządowców, startujących wspólnie z Federacją dla RP Marka Jakubiaka, chce głosować 2,2 proc. badanych (spadek o 1 pkt. proc.). 2 proc. respondentów wskazało odpowiedź „Inni”.

Badanie przeprowadzono w dniach 21-22 sierpnia 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1046 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. Zaznaczono, że w prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię.

W przeliczaniu na mandaty, przy takich rezultatach wyborów PiS miałby w Sejmie 240 posłów i samodzielną większość. Koalicja Obywatelska wprowadziłaby 162 posłów, Lewica 34, a Koalicja Polska – 23. Jeden mandat przypadłby mniejszości niemieckiej.

Jak informowaliśmy wcześniej, według wczorajszego sondażu Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24 poparcie dla PiS i obozu Zjednoczonej Prawicy spadło poniżej poziomu 40 proc. W Sejmie, według tego sondażu, mogłaby jednak znaleźć się Konfederacja, a także PSL wraz z Kukiz’15. Sam sondaż przeprowadzono w dniu 22 sierpnia, czyli już po nagłośnieniu przez media sprawy byłego już wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka. Sondaż Estymatora prowadzono w czasie, kiedy temat ten pojawiał się w mediach.

Dorzeczy.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz