Dyrektor Administracji Samorządu Rejonu Birżańskiego Vytautas Džėja będzie musiał zapłacić grzywnę w wysokości 500 litów, gdyż nie zadbał o zakonserwowanie pozostałości dworku w Podbirżach. Władze Samorządu Rejonu Birżańskiego twierdzą, że drewniany dworek, niegdyś własność rodziny obecnego prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, jest już nie do uratowania.

Majątek w Podbirżach w XVII w. był własnością Rostowskich, w XVIII w. przeszedł na własność Leona Borowskiego. Jak podają niektóre źródła historyczne, Tekla Borowska, wychodząc za mąż za hrabiego Komorowskiego, otrzymała w posagu dwór w Podbirżach i w ten sposób posiadłość stała się jedną z siedzib rodu Komorowskich. W 1929 r. majątek o powierzchni 380 ha został rozparcelowany, a ówczesnej właścicielce Marii Komorowskiej zostawiono tylko drewniany dworek z zabudowaniami gospodarczymi i 70 ha ziemi. Podbirże przemianowano w Balandiškes.

Po II wojnie światowej w byłej posiadłości Komorowskich działała stacja obsługi traktorów i maszyn rolniczych, następnie – szkoła średnia. W 1999 r. dworek został przekazany na własność Samorządu Rejonu Birżańskiego. Samorząd miał obowiązek dbania o zabytkowy dworek, ale w ciągu 15 lat budynek stał opuszczony i zaniedbany, aż popadł w całkowitą ruinę.

Specjaliści w dziedzinie ochrony zabytków domagali się konserwacji pozostałości dworku w Podbirżach, ale bezskutecznie. Sprawa została skierowana do sądu, który wymierzył dyrektorowi Administracji Samorządu Rejonu Birżańskiego karę w wysokości 500 litów.

Dyrektor Administracji Samorządu Rejonu Birżańskiego Vytautas Džėja twierdzi, że samorząd uczynił wszystko, co było w jego mocy: ściany dworku zostały podparte, okna i drzwi zabezpieczone, skoszona trwa wokół budynku. Na remont dachu natomiast samorząd nie ma środków finansowych.

Birżański samorząd zwracał się do Departamentu Ochrony Zabytków Kultury o skreślenie dworku w Podbirżach z listy obiektów objętych ochroną. Zdaniem władz rejonowych uratować drewnianego dworku już się nie da, dlatego nie warto wydawać pieniędzy budżetowych na utrzymanie jego pozostałości.

Wilnoteka.lt

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply