Dwoje chrześcijan zostało spalonych żywcem w zeszły piątek w nigeryjskiej wiosce Manyi-Mashin, w regionie Kaduna. Od stycznia do maja islamscy pasterze Fulani zabili przynajmniej 470 wyznawców chrześcijan – poinformował portal Sahara Reporters

Jak poinformował Sahara Reporters, uzbrojeni muzułmańscy pasterze Fulani najechali na nigeryjską wioskę Manyi-Mashin w zdominowanym przez chrześcijan południowym regionie Kaduna, spalając dwie osoby w swoich domach.

Zobacz też: Afrykańska organizacja domaga się cywila na czele Mali

Cecilia Ishaya, 62-letnia wdowa i matka sześciorga dzieci, została podpalona w swoim domu obok Iliyi Sunday, 56-letniego mężczyzny, który również został spalony żywcem w domu. Przeżyło ośmioro dzieci.

Zgodnie z oświadczeniem Południowego Związku Ludowego Kaduna, ataki miały miejsce we wczesnych godzinach rannych w piątek w wiosce Manyi-Mashin pod okręgiem Zamandabo, naczelnym Atyap, na obszarze samorządu lokalnego Zangon Kataf.

Uzbrojona grupa spaliła prawie wszystkie domy w wiosce i przy okazji zrabowała kosztowności. Żołnierze biorący udział w operacji odwetowej armii nigeryjskiej odpowiedzieli, że Fulani uciekli przed ich przybyciem.

Zobacz też: Rosyjskie bazy wojskowe mogą powstać w kilku afrykańskich państwach

Portal dodaje: „Było to po tym, jak milicja Fulani 8 września 2020 roku. Zastawiła zasadzkę na trzech młodych ludzi z Atyap z wioski Atakmawei w tym samym, Zamandabo Ward w Atyap Chiefdom, gdy poszli usuwać chwasty na swojej farmie trzciny cukrowej około kilometra od ich wioski.

„Nagle uzbrojeni pasterze wyszli z ukrycia i uderzyli. Zeszli na nich ze sztyletami i maczetami. Anthony Magaji, 25-letni student ostatniego roku z Nuhu Bamali Polytechnic w Zaria. Rozcięli mu szyję i natychmiast go zabili. Dwudziestoczteroletni Isaac Thomas, również uczeń z tej samej szkoły, zdołał uciec z obrażeniami zagrażającymi życiu i obecnie przebywa na oddziale intensywnej terapii w szpitalu, podczas gdy trzeci uciekł z mniejszą liczbą obrażeń.

„W międzyczasie otrzymaliśmy skargi od rolników z górskiej wsi Atyap Chiefdom, którzy twierdzą, że bojownicy Fulani od czasu do czasu zakradają się do ich gospodarstw, niszcząc duży obszar upraw żywności.

Zobacz też: Trzy afrykańskie państwa negocjują w sprawie tamy, która uszczupli nurt Nilu

Kresy.pl/Sahara Reporters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply