Dowódca Sił Kosmicznych USA stwierdził, że Moskwa i Pekin opracowały broń, która może zakłócić działanie amerykańskich satelitów. Przestrzeń kosmiczna zmieniła się w pole działań wojennych, a zadaniem Stanów Zjednoczonych jest zapobieganie konfliktom – powiedział.

W ciągu ostatnich kilku lat kosmos przekształcił się w obszar działań wojennych, podobnie jak powietrze, ląd i morze, powiedział The Washington Post dowódca Sił Kosmicznych USA gen. John Raymond.

„Chiny, które są dla nas ciągłym zagrożeniem, oraz Rosja opracowały broń, która może unieruchomić nasze satelity lub zniszczyć je z ziemi, z kosmosu lub w cyberprzestrzeni” – mówi.

Według Raymonda Stany Zjednoczone nie powinny angażować się w kosmiczny wyścig zbrojeń. „Naszym celem jest temu [konfliktowi -red.] zapobiec, a do tego moim zdaniem konieczne jest działanie z pozycji siły (…) Chcemy, aby ten obszar był bezpieczny dla wszystkich” – powiedział generał.

Zobacz także: USA szykują się do wojny w kosmosie. US Space Force odebrało pierwsze systemy zagłuszające

Czytaj: Szef rosyjskiej agencji kosmicznej: Amerykanie chcą rozmieścić w kosmosie broń jądrową

W marcu Raymond powiedział, że możliwości kosmiczne Moskwy i Pekinu są przedmiotem troski Waszyngtonu. Generał mówił też o jednym z rosyjskich satelitów, stworzonych „do niszczenia amerykańskich satelitów na orbicie okołoziemskiej”. Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow nazwał wypowiedzi generała bezpodstawnymi, zauważając, że Moskwa docenia współpracę ze Stanami Zjednoczonymi w tej dziedzinie.W 2020 roku Dowództwo Sił Powietrznych USA oskarżyło Rosję o testowanie broni antysatelitarnej.

„Dowództwo Kosmiczne Stanów Zjednoczonych” posiada dowody na to, że Rosja przeprowadziła niedestrukcyjny test umieszczonej w kosmosie broni anty-satelitarnej” – napisano w oficjalnym komunikacie.

Zobacz: Pentagon: opublikowano nową strategię kosmiczną

CZYTAJ TAKŻE: Stany Zjednoczone będą chciały umieścić żołnierzy w kosmosie

Gen. John W. „Jay” Raymond, szef Dowództwa Kosmicznego USA i dowódca Operacji Kosmicznych Sił Kosmicznych USA zaznaczył wtedy, że rosyjski satelita użyty do przeprowadzenia takich orbitalnych testów uzbrojenia jest tym samym systemem satelitarnym, co do którego Amerykanie zgłaszali zastrzeżenia wcześniej w tamtym roku, gdy Rosjanie przeprowadzali manewry w pobliżu amerykańskiego, rządowego satelity.

„To kolejny dowód na to, że Rosja kontynuuje starania na rzecz opracowania i przetestowania umieszczanych w kosmosie systemów. Jest to spójne z opublikowaną przez Kreml doktryną wojskową, zakładającą wykorzystanie broni, która wystawia na ryzyko kosmiczne aktywa USA i ich sojuszników”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W 2020 roku, a także wcześniej, w 2018 roku, Departament Stanu USA wyrażał zaniepokojenie z powodu zachowań rosyjskiego satelity, które były niespójne z jego oficjalnie zgłoszonym celem misji. Twierdzono, że satelity te mają cechy broni kosmicznej. Według Departamentu Stanu, takie zachowanie jest „obłudne i niepokojące”.

Czytaj również: Wywiad Pentagonu: Rosja i Chiny opracowują nową broń kosmiczną

Według USA, test ten był kolejnym przykładem, że zagrożenia dla systemów kosmicznych USA i ich sojuszników są „realne, poważne i narastające”. Dowództwo Kosmiczne USA zaznaczyło, że rozwijanie i testowanie broni orbitalnej przez Rosję ukazuje znaczenie ustanowienia Sił Kosmicznych USA jako nowej gałęzi sił zbrojnych. Uznano też, że stworzenie warunków dla bezpiecznego, stabilnego i zrównoważonego pod względem operacyjnym środowiska kosmicznego leży we wspólnym interesie i odpowiedzialności wszystkich krajów działających w kosmosie.

Jak pisaliśmy, w kwietniu ub. roku Dowództwo Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych opublikowało oświadczenie, w którym twierdziło, że Rosjanie prowadzą testy broni, w postaci pocisków rakietowych DA-ASAT przeznaczonej do zestrzeliwania satelitów w przestrzeni okołoziemskiej.

Czytaj: Osiem krajów podpisało porozumienie Artemis Accords tworzące ramy prawne dla działań w kosmosie 

Zobacz: Trump wydał rozporządzenie umożliwiające komercyjną działalność na księżycu

Kresy.pl / washingtonpost.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply