Admirał Aleksandr Moisiejew, dowódca rosyjskiej Floty Północnej poinformował ministra obrony Rosji, że próby odpalania pocisku hipersonicznego Cyrkon z zanurzonego okrętu podwodnego powiodły się i że na tym etapie testy zostały zakończone.

Przypomnijmy, że w poniedziałek rakietę hipersoniczną Cyrkon po raz pierwszy wystrzelono z okrętu podwodnego projektu 885/885M Siewierodwińsk, o napędzie nuklearnym. Wcześniej wszystkie testy odbywały się z wykorzystaniem fregaty „Admirał Gorszkow”. Według rosyjskiego resortu obrony, w obszarze wodnym Morza Barentsa rakieta trafiła wy wyznaczony cel, a lot rakiety odpowiadał określonym parametrom. Zaznaczono, że testy zakończyły się sukcesem.

We wtorek admirał Aleksandr Moisiejew, dowódca rosyjskiej Floty Północnej, przedstawił oficjalny raport z testu ministrowi obrony Rosji, Siergiejowi Szojgu.

„W dniu 4 października, w ramach programu testów hipersonicznego pocisku rakietowego Cyrkon, ukończono testowe odpalenia rakiety z okrętu podwodnego projektu 885/885M Siewierodwińsk, o napędzie nuklearnym. Wystrzelenie pocisku Cyrkon przeprowadzono z położenia podwodnego. Wszystkie systemy, kompleks kontroli broni rakietowej okrętu oraz sama rakieta zadziałały w trybie normalnym bez zawahania. Cele prób zostały osiągnięte. Podwodne odpalenie zostało przeprowadzone i potwierdzone. Na tamtym etapie, próby rakiety z okrętu podwodnego zostały zakończone” – poinformował adm. Moisiejew. Dodał, że biorąc pod uwagę przeprowadzone próby i wcześniejsze testy ogniowe, system Cyrkon wykazał się oczekiwanymi możliwościami.

Według agencji Tass, Szojgu pogratulował uczestnikom prób i wyraził nadzieję, że parce te zostaną wkrótce zakończone, a rakieta zostanie wprowadzona do służby.

Jak informowaliśmy pod koniec września, Rosja zakończyła testy powietrzne systemu rakietowego Cyrkon, określanego jako hipersoniczny, rakietowy pocisk manewrujący. Podczas testów, rakiety były wystrzeliwane z fregaty „Admirał Gorszkow”. Dodajmy, że 19 lipca br. Rosjanie poinformowali o udanym teście pocisku rakietowego Cyrkon, który po wystrzeleniu z tej fregaty tracił w cel lądowy, przeleciawszy z prędkością Mach 7 dystans ponad 350 km.

Wcześniej źródło agencji Tass twierdziło, że kolejna seria testów systemu Cyrkon ma rozpocząć się w listopadzie. Mają one potrwać również w przyszłym roku. Później ma rozpocząć się dostarczanie systemu do rosyjskich sił zbrojnych.

Pod koniec sierpnia br., przy okazji forum Armia-2021, ministerstwo obrony Rosji podpisało kontrakt na dostawy systemu hipersonicznego Cyrkon dla rosyjskiej armii. Według producenta, dostawy mają zostać zrealizowane do 2025 roku.

Przeczytaj: Rosja: nowe fregaty rakietowe mają przenosić pociski hipersoniczne Cyrkon

Czytaj także: Rosjanie przezbroją swoje wielozadaniowe okręty podwodne na rakiety manewrujące i hipersoniczne

W marcu br. pisaliśmy, że testy rakiet hipersonicznych Cyrkon na okrętach podwodnych rozpoczną się najwcześniej w czerwcu. Przypomnijmy, że w styczniu br. resort obrony Rosji oświadczył, że próby państwowe rosyjskich pocisków hipersonicznych Cyrkon mają zakończyć się pod koniec 2021 roku, a w 2022 roku mają ruszyć seryjne dostawy tej broni. Potrzebne były jeszcze próby odpalania „hipersoników” z okrętów podwodnych. Nie sprecyzowano jednak wówczas, kiedy miałyby one ruszyć.

Strona rosyjska twierdzi, że założenia dotyczące systemu Cyrkon zakładają możliwość atakowania takimi pociskami rakietowymi celów naziemnych i nawodnych z odległości ponad 1000 km.

Jak informowaliśmy wcześniej, w grudniu ub. roku rosyjskie ministerstwo obrony powiadomiło, że fregata Projektu 22350 „Admirał Gorszkow” przeprowadziła zakończone sukcesem testowe odpalenie hipersonicznego rakietowego pocisku manewrującego Cyrkon. Okręt, znajdując się na Morzu Białym, zaatakował cel zlokalizowany na poligonie Cziża, w obwodzie archangielskim. Według informacji resortu, pocisk lecących z prędkością przekraczającą Mach 8 trafił w cel przybrzeżny z odległości ponad 350 km. Test Cyrkona był częścią prób różnych rodzajów broni. Należy zaznaczyć, że była to już kolejna próba pocisku hipersonicznego Cyrkon.

Tass / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply