W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły 7,4 mld zł. Wyniki taki jest o 30 proc. niższy, niż był przed rokiem – pisze w środowym wydaniu „Dziennik Gazeta Prawna”.

Z 24 firm pozostających pod kontrolą państwa aż 13 notuje straty. W trzecim kwartale roku spółki giełdowe zarobiły 7,4 mld zł. To suma o 30 proc. niższa niż przed rokiem. Spółki działające poza sektorem finansowym straciły w ostatnim roku ponad 10 mld zł netto. 

Dziennik wylicza, że inne przedsiębiorstwa nie cieszyły się już tak dobrą passą – aktualnie trwa restrukturyzacja PKP Cargo, które zakończyło ostatnio zwolnienia grupowe, które objęły ok. 30 proc. personelu. Dziewiąty kwartał z rzędu na minusie zakończyła natomiast Grupa Azoty, czołowy producent nawozów w UE. Niedawno Grupa przestała wytwarzać amoniak we własnych zakładach z powodu znacznego wzrostu kosztów produkcji, do których przyczyniła się polityka Europejskiego Zielonego Ładu i dążenie do zmniejszenia emisyjności.

Stratę zanotowała także Jastrzębska Spółka Węglowa, która odnotowała 315,3 mln zł skonsolidowanej straty netto. Całe polskie górnictwo odniosło w tym okresie ponad 9,2 mld zł strat.

Czytaj: Media: UE hamuje konkurencyjność polskiej gospodarki

Z kolei Polimex Mostostal w trzecim kwartale stracił 267 mln zł, co jest efektem problemów związanych z budową elektrowni węglowej dla Grupy Azoty w Puławach.

Gazeta podaje, że bardzo rozczarowujące były wyniki Orlenu z zyskiem netto na poziomie 220 mln zł, co jest gorszym wynikiem niż w 2023 roku o 94 proc. Zarząd tłumaczy to przede wszystkim spadkiem marż rafineryjnych o dwie trzecie w porównaniu z zeszłym rokiem. Pogorszenie wyników znajduje odbicie w notowaniach akcji: od początku roku kurs spadł, gdy się uwzględni wypłaconą dywidendę, o 15 proc. To jeden ze słabszych wyników w grupie firm z indeksu WIG20, skupiającego największe krajowe przedsiębiorstwa – informuje dziennik.

Pomimo trudnej sytuacji, kilka spółek Skarbu Państwa odnotowały dobre wyniki finansowe. Około trzech czwartych zysków wygenerował sektor finansowy –  Banki i PZU, z niewielką pomocą GPW, zarządzającej warszawską giełdą, w trzecim kwartale zarobiły dla swoich akcjonariuszy 5,6 mld zł. Najwyższe zyski wśród wszystkich spółek wygenerował drugi kwartał z rzędu PKO BP. Rekordowe zyski zanotowały też Alior i Pekao z grupy PZU. Jednak w porównaniu z zeszłym rokiem, gdy zyski były najwyższe w historii, wynik sektora obniżył się o 8 proc – podaje „DGP”.

Kresy.pl/biznes.gazetaprawna.pl

Tagi: , ,
forma płatności