“Jeśli do piątku koronawirus nie zwolni, można się szykować na pełny lockdown” – pisze w poniedziałek Dziennik Gazeta Prawna (DGP), powołując się na źródła w rządzie. Gazeta podkreśla, że jest to wyjątkowo niekorzystny scenariusz dla biznesu.

To może być wysłanie całej oświaty na naukę zdalną czy zakaz poruszania się poza dojazdem do pracy – dziennik cytuje źródło rządowe. Gazeta podkreśla, że lockdown jest wyjątkowo niekorzystnym scenariuszem dla biznesu.

DGP podkreśla, że jest to zależne od tego, czy zauważalne będą efekty obostrzeń z połowy października: poszerzenia czerwonych stref, odesłania młodzieży na e-lekcje. Sprawa nabiera dodatkowego znaczenia, ponieważ w przyszły weekend wypada Wszystkich Świętych, w związku z czym na cmentarzach będzie miał miejsce wzmożony ruch.

“Mamy wzrost wykładniczy, spodziewamy się średnio ponad 20 tys. nowych przypadków dziennie w tym tygodniu” – deklaruje źródło rządowe.

“Jak do piątku koronawirus nie zwolni, można się szykować na pełny lockdown” –  podkreśla inny rozmówca gazety.

Dziennik podkreśla, że piątkowe decyzje świadczą o tym, że rząd już poszedł dalej niż pierwotnie zakładał. W piątek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił listę nowych ograniczeń i obostrzeń, które wprowadza rząd w związku z rosnącą w Polsce dynamiką epidemii koronawirusa.

DGP podkreśla, że do zaostrzenia kursu doszło po tym, jak stale rosła liczba przypadków koronawirusa. “Zamknięcie szkół miało wyłączyć jeden z istotnych czynników mobilności społecznej, gdyby Polacy chodzili codziennie do teatru, to byśmy musieli je zamknąć. A decyzja dotyczy klas 4–8, gdyż ograniczenia dotyczące mniejszej liczby klas spowodowałyby kłopoty logistyczne dla szkół” – zaznacza rozmówca medium.

Zwrócił uwagę, że pod koniec tygodnia będą widoczne efekty. “Dlatego decyzje będą zapadały na podstawie trendu, ale także obserwacji tego, co się dzieje w innych krajach” – dodaje.

Rząd ma myśleć także o nowej ustawie covidowej.

Zobacz także: GIS: Nie będzie kwarantanny na Stadionie Narodowym po wizycie prezydenta

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 11 742 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem.

Z powodu COVID-19 zmarły poprzedniej doby 4 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami  83 osoby.

gazetaprawna.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jazmig
    jazmig :

    Zwolni, jeżeli oni zmniejszą liczbę testów, tymczasem ci idioci zwiększają liczbę testów i dziwią się, że wzrasta liczba wyników dodatnich. Amerykanie dali sobie nareszcie spokój i nie zamierzają walczyć z zarazą, lecz jedynie leczyć tych, którzy zachorują, podobnie jak to robi Białoruś i Szwecja.