Obiecane przez Niemcy czołgi Leopard 2A6 i bojowe wozy piechoty Marder dotarły już na Ukrainę – informuje o tym w poniedziałek  Der Spiegel.

Jak poinformował w poniedziałek Der Spiegel, obiecane przez Niemcy czołgi Leopard 2A6 i bojowe wozy piechoty Marder dotarły już na Ukrainę.

Według źródeł Der Spiegel, 18 czołgów bojowych Leopard 2A6 obiecanych przez rząd kraju zostało już dostarczonych na Ukrainę. Ostatnie wozy bojowe z tej partii, które wyjechały z Niemiec pod koniec ubiegłego tygodnia, zostały przekazane przedstawicielom Ukrainy na granicy.

Ponadto źródło podaje, że Ukraina otrzymała już około 40 bojowych wozów piechoty Marder. Obecnie nie ma oficjalnego potwierdzenia tych informacji od przedstawicieli niemieckiego rządu.

W połowie marca Ukraińcy zakończyli kilkutygodniowe szkolenie na czołgach Leopard 2A6 w Niemczech. Dowódca szkoły wojsk pancernych Bjorn Schultz podkreślił, że szkolenie pozwoliło żołnierzom nauczyć się strzelania z nowoczesnych systemów uzbrojenia czołgów Leopad 2A6.

Jak pisaliśmy, miesiąc temu portugalski resort obrony oświadczył, że Portugalia jest gotowa wysłać w marcu na Ukrainę trzy czołgi Leopard 2A6.

Jak poinformowało duńskie ministerstwo obrony, pełniący obowiązki ministra obrony Danii Troels Lund Poulsen wraz z sekretarzem niemieckiego Ministerstwa Obrony Thomasem Hitschlerem odwiedzili Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft (FFG), aby porozmawiać na temat planowanego transferu Leopardów 1A5 na Ukrainę.

„Jestem bardzo podekscytowany wizytą w FFG. Byłem tam, aby zobaczyć, jak postępują prace nad przygotowaniem czołgów Leopard 1 dla Ukrainy, abyśmy mogli jak najszybciej je sprowadzić. Jestem dumny, że Dania we współpracy z innymi krajami, wspiera walkę o wolność Ukraińców dużą i ważną darowizną i mamy nadzieję, że wiosną będziemy mogli dostarczyć pierwsze czołgi na Ukrainę” – mówi p.o. ministra obrony Troels Lund Poulsen.

Leopard 1A5 to ulepszona wersja rodziny czołgów Leopard 1. Zachowuje konstrukcję Leoparda 1, składającą się z trzech głównych części z kierowcą siedzącym z przodu po prawej stronie kadłuba, wieżą pośrodku i komorą silnika z tyłu. Czołg ma czteroosobową załogę, w tym dowódcę, kierowcę, strzelca i ładowniczego. Wersja duńska zachowuje oryginalną spawaną wieżę.

Czołg jest wyposażony w całkowicie nowoczesny system kierowania ogniem oraz w pełni skuteczny system widzenia nocnego i w złych warunków atmosferycznych. Czołg jest wyposażony w nową wieżę, która ma pomieścić cały nowy sprzęt.

Leopard 1A5 jest uzbrojony w jedno działo L7A3 kal. 105 mm, które może strzelać wszystkimi standardowymi pociskami NATO kal. 105 mm produkowanymi przez Kanadę, Francję, Niemcy, Izrael, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone. Czołg przewozi łącznie 60 pocisków, z czego 42 w kadłubie i 18 w wieży. Działo ma maksymalny efektywny zasięg ognia około 3000 m.

Kresy.pl/Der Spiegel

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply