Delegacja polskiego prawosławia w Moskwie na spotkaniach z Cyrylem I i Putinem

Delegacja Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego uczestniczyła w uroczystościach z okazji 10. rocznicy intronizacji patriarchy Cyryla I w Moskwie. Polscy duchowni prawosławni wzięli też udział w spotkaniu z prezydentem Rosji.

Według informacji zamieszczonych w czwartek na oficjalnej stronie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP ), delegacja tej Cerkwi udała się do Moskwy na uroczystości z okazji 10. rocznicy intronizacji patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla I.

Na czele delegacji stoi arcybiskup lubelski i chełmski Abel, a towarzyszą mu ks. prot. Jerzy Łukaszewicz oraz protodiakon Andrzej Dawidziuk.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Podczas wizyty w Patriarchacie Moskiewskim delegacja PAKP spotkała się z patriarchą Cyrylem, a także z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Członkowie delegacji odwiedzili też monaster, w którym znajdują się relikwie św. mniszki Paraskiewy z Turkowic, a także wzięli udział w jubileuszowym koncercie.

W piątek arcybiskup Abel i reszta delegacji z Polski uczestniczyli w św. Liturgii w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie.

W czwartek, podczas spotkania z prawosławnym duchowieństwem na Kremlu, Putin oświadczył, że władze Rosji nie wtrącają się w sprawy kościelne, nawet na Ukrainie, ale zastrzegają sobie prawo do tego, by czynić wszystko na rzecz ochrony wolności wyznania.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

– Państwo, władze Rosji uważają wszelkie interwencje w sprawy cerkiewne za absolutnie nieakceptowalne. Szanujemy i będziemy dalej szanować niezależność życia cerkiewnego, nawet bardziej w sąsiednim, suwerennym państwie – powiedział Putin, cytowany przez Tass, odnosząc się do Ukrainy. – Jednak zastrzegamy sobie prawo do reakcji i robienia wszystkiego co możliwe, by chronić prawa człowieka, szczególnie wolność religijną.

W piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow pytany o słowa Putina tłumaczył, że dotyczyły one nie tylko Ukrainy, ale też innych krajów. Na pytanie, czy Rosja będzie chronić prawa człowieka „w taki sposób, jak w Donbasie i na Krymie”, Pieskow odpowiedział, że nie. – To zależy od Ukrainy, czy i jak [wolność religijna] będzie stosowana.

W uroczystościach w Moskwie uczestniczył także prawosławny patriarcha Antiochii, Jan X. Wezwał tam wszystkie lokalne Kościoły prawosławne, aby wypowiedziały się przeciwko działaniom Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola na Ukrainie. Chodzi o Kościół Prawosławny Ukrainy, powołany przy wsparciu Konstantynopola, który nadał mu tomos, dekret o autokefalii.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w listopadzie 2018 roku pod przewodnictwem biskupa Sawy, prawosławnego metropolity warszawskiego i całej Polski odbył się sobór biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Efektem obrad biskupów było m.in. przyjęcie stanowiska kontestującego działania Patriarchatu Konstantynopolitańskiego w sprawie utworzenia jednolitego Kościoła prawosławnego na Ukrainie.

Święty Sobór Biskupów zabrania duchownym Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego wchodzenia w liturgiczno – modlitewne kontakty z „duchownymi” tzw. „Patriarchatu Kijowskiego” i tzw. „Autokefalicznej Cerkwi”, które w dotychczasowych działaniach uczyniły wiele zła. – napisano w komunikacie synodu.

Czytaj również: Kościół Prawosławny w Ameryce odmówił uznania nowej ukraińskiej Cerkwi

Orthodox.pl / Tass / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz