Delegacja polskiego prawosławia w Moskwie na spotkaniach z Cyrylem I i Putinem

Delegacja Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego uczestniczyła w uroczystościach z okazji 10. rocznicy intronizacji patriarchy Cyryla I w Moskwie. Polscy duchowni prawosławni wzięli też udział w spotkaniu z prezydentem Rosji.

Według informacji zamieszczonych w czwartek na oficjalnej stronie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP ), delegacja tej Cerkwi udała się do Moskwy na uroczystości z okazji 10. rocznicy intronizacji patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla I.

Na czele delegacji stoi arcybiskup lubelski i chełmski Abel, a towarzyszą mu ks. prot. Jerzy Łukaszewicz oraz protodiakon Andrzej Dawidziuk.

Podczas wizyty w Patriarchacie Moskiewskim delegacja PAKP spotkała się z patriarchą Cyrylem, a także z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Członkowie delegacji odwiedzili też monaster, w którym znajdują się relikwie św. mniszki Paraskiewy z Turkowic, a także wzięli udział w jubileuszowym koncercie.

W piątek arcybiskup Abel i reszta delegacji z Polski uczestniczyli w św. Liturgii w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie.

W czwartek, podczas spotkania z prawosławnym duchowieństwem na Kremlu, Putin oświadczył, że władze Rosji nie wtrącają się w sprawy kościelne, nawet na Ukrainie, ale zastrzegają sobie prawo do tego, by czynić wszystko na rzecz ochrony wolności wyznania.

– Państwo, władze Rosji uważają wszelkie interwencje w sprawy cerkiewne za absolutnie nieakceptowalne. Szanujemy i będziemy dalej szanować niezależność życia cerkiewnego, nawet bardziej w sąsiednim, suwerennym państwie – powiedział Putin, cytowany przez Tass, odnosząc się do Ukrainy. – Jednak zastrzegamy sobie prawo do reakcji i robienia wszystkiego co możliwe, by chronić prawa człowieka, szczególnie wolność religijną.

W piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow pytany o słowa Putina tłumaczył, że dotyczyły one nie tylko Ukrainy, ale też innych krajów. Na pytanie, czy Rosja będzie chronić prawa człowieka „w taki sposób, jak w Donbasie i na Krymie”, Pieskow odpowiedział, że nie. – To zależy od Ukrainy, czy i jak [wolność religijna] będzie stosowana.

W uroczystościach w Moskwie uczestniczył także prawosławny patriarcha Antiochii, Jan X. Wezwał tam wszystkie lokalne Kościoły prawosławne, aby wypowiedziały się przeciwko działaniom Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola na Ukrainie. Chodzi o Kościół Prawosławny Ukrainy, powołany przy wsparciu Konstantynopola, który nadał mu tomos, dekret o autokefalii.

Przypomnijmy, że w listopadzie 2018 roku pod przewodnictwem biskupa Sawy, prawosławnego metropolity warszawskiego i całej Polski odbył się sobór biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Efektem obrad biskupów było m.in. przyjęcie stanowiska kontestującego działania Patriarchatu Konstantynopolitańskiego w sprawie utworzenia jednolitego Kościoła prawosławnego na Ukrainie.

Święty Sobór Biskupów zabrania duchownym Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego wchodzenia w liturgiczno – modlitewne kontakty z „duchownymi” tzw. „Patriarchatu Kijowskiego” i tzw. „Autokefalicznej Cerkwi”, które w dotychczasowych działaniach uczyniły wiele zła. – napisano w komunikacie synodu.

Czytaj również: Kościół Prawosławny w Ameryce odmówił uznania nowej ukraińskiej Cerkwi

Orthodox.pl / Tass / Kresy.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply