Po zdobyciu Kijowa przez wojska rosyjskie na czele ukraińskiego rządu miało stanąć wojsko – powiedział w piątek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

„Marzyli o zajęciu naszego terytorium w dwa lub trzy dni, a po tym niektórzy ludzie z dużymi epoletami mieli stanąć na czele rządu. Byli żołnierzami najwyższego szczebla. To ludzie, którzy są obywatelami Ukrainy i mają duże gwiazdy na epoletach” – powiedział Daniłow odmawiając podania konkretnych nazwisk.

Według niego Rosjanie „na pewno nie przygotowali naszego kraju na Medwedczuka”, choć – jak twierdzi Daniłow – „nie jest tajemnicą, że był on agentem Federacji Rosyjskiej” na terytorium Ukrainy.

CZYTAJ TAKŻE: SBU ujawniła podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Rosji – pracował prawdopodobnie w Dowództwie Sił Powietrznych

Jak informowaliśmy, prorosyjski polityk ukraiński Wiktor Medwedczuk zaapelował w filmie opublikowanym przez ukraińskie służby bezpieczeństwa, o przekazanie go Moskwie w ramach wymiany za ukraińskie siły i cywilów uwięzionych w oblężonym Mariupolu.

We wtorek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ogłosiła, że zatrzymała znanego ukraińskiego polityka, deputowanego Wiktora Medwedczuka – lidera opozycyjnej, partii Platforma Opozycyjna-Za Życiem, krytycznej względem władz pomajdanowych i opowiadającej się za współpracą z Rosją, a prywatnie kuma rosyjskiego prezydenta, Władimira Putina. PO-ZŻ jest określana na Ukrainie mianem partii prorosyjskiej, a po rosyjskiej inwazji krytyka jej polityków zdecydowanie wzrosła.

CZYTAJ TAKŻE: Szef SBU: Medwedczuk przygotowywał siatkę rosyjskich wpływów na Ukrainie

Jakiś czas przed rosyjską inwazją na Ukrainę Wiktor Medwedczuk uciekł z aresztu domowego w Kijowie. Przebywał w nim od maja 2021 roku po tym, jak prokuratura postawiła mu trzy zarzuty, w tym zdrady państwa oraz „próby grabieży narodowych zasobów na ukraińskim Krymie”. Wraz z nim zarzuty usłyszał inny deputowany OPZŻ, Taras Kozak. Ucieczkę polityka odkryto 21 lutego br. Nie było jasne, co działo się z Medwedczukiem od tamtego czasu. Po stronie ukraińskiej spekulowano, że mógł uciec do Rosji. Wcześniej jego żona miała w pośpiechu wyjechać na Białoruś.

Wcześniej, w lutym 2021 roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z rekomendacji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RNBO) podpisał dekret nakładający 5-letnie sankcje na popularne kanały telewizyjne deputowanego Tarasa Kozaka, kontrolowane przez Wiktora Medwedczuka: 112 Ukraina, NewsOne i ZiK. Decyzja prezydenta oznaczała natychmiastowe zamknięcie tych kanałów. Przyczyną nałożenia sankcji na stacje było dochodzenie ukraińskich służb specjalnych, które powiązało je z firmą eksportującą węgiel z opanowanego przez separatystów Donbasu, co ma przyczyniać się do finansowania terroryzmu. Rzeczniczka Zełenskiego Julia Mendel zaprzeczyła, by zamknięcie kanałów miało cokolwiek wspólnego z cenzurą.

Kresy.pl / interfax.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz