Sekretarz ukraińskiej rady bezpieczeństwa, Ołeksij Daniłow zagroził, że Ukraińcy, publikujący nagrania systemów obrony powietrznej w akcji zostaną za to pociągnięci do odpowiedzialności.

We wtorek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, Ołeksij Daniłow skomentował publikowanie przez mieszkańców kraju nagrań, pokazujących działanie ukraińskiej obrony powietrznej. Oświadczył, że takie rzeczy nie mogą mieć miejsca, a ci, którzy tak robią, muszą liczyć się z konsekwencjami.

Mieliśmy niezbyt przyjemną sytuację, gdy nasi obywatele, nie rozumiejąc bardzo niebezpiecznej sytuacji, zamieścili wideo [z pracy systemów obrony powietrznej – red.]. To jest niedopuszczalne” – powiedział Daniłow.

Co więcej, jestem więcej niż pewien, że ci, którzy robią takie rzeczy, zostaną za to pociągnięci do odpowiedzialności” – zaznaczył.

Daniłowa zapytano też o twierdzenia Moskwy, która twierdzi, że podczas nocnego nalotu na Kijów zniszczono jeden z systemów Patriot. „Oni mają coś powiedzieć, coś ogłosić” – odparł.

Przypomnijmy, że niemal od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej władze Ukrainy apelują, by nie filmować i nie publikować w sieci nagrań z rosyjskich ataków rakietowych czy nalotów, a także skutków ostrzałów. Dotyczy to szczególnie systemów obrony powietrznej w akcji. W praktyce, takie działania są w zasadzie zakazane.

Jak informowaliśmy, strona ukraińska twierdzi, że podczas nocnego rosyjskiego ataku na Kijów zestrzelono 6 rakiet hipersonicznych typu Kinżał. Rosjanie twierdzą z kolei, że zniszczyli system obrony powietrznej Patriot. Jednak jak dotąd, żadna ze stron nie zaprezentowała żadnych konkretnych dowodów.

Według CNN, Rosjanie rzeczywiście trafili system Patriot rozmieszczony na Ukrainie, ale raczej go uszkodzili, a nie zniszczyli, jak twierdzi Moskwa. Rzecznik rady bezpieczeństwa USA John Kirby powiedział, że nie może potwierdzić tych doniesień. „Ale jeśli zadano uszkodzenia, które wymagałyby naprawy poza Ukrainą, to z pewnością udzielilibyśmy w tym pomocy” – dodał.

Czytaj także: Rosjanie twierdzą, że zestrzelili rakiety manewrujące Storm Shadow. Ukraina dostała je od Brytyjczyków

pravda.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply