Właściciele czeskich restauracji i kawiarni wznawiają pracę swoich lokali pomimo zakazu nałożonego przez władze ze względu na trwającą pandemię koronawirusa – poinformował w niedzielę portal Barrons.

Jak poinformował w niedzielę portal Barrons, czescy restauratorzy i właściciele kawiarni otwierają swoje miejsca pracy w proteście przeciwko obostrzeniom nałożonym przez państwo.

Protest rozpoczął się w sobotę. Zakłady gastronomiczne, które naruszyły zakaz, były kontrolowane przez policję, która żądała natychmiastowego zamknięcia. Akcja ma zwrócić uwagę władz i opinii publicznej na biznes restauracyjny, który ponosi ogromne straty. Czeskie kawiarnie, restauracje, bary i stołówki są zamknięte na około trzy miesiące. Ich dzienne straty wynoszą około 15,9 mln euro.

Zobacz też: Restauracje w Łodzi otwarte mimo obostrzeń. Policja kieruje do sądu wnioski o ukaranie

Właściciele restauracji zamierzają zarejestrować ruch polityczny w kraju, a następnie ogłosić obszary swoich lokali miejscem spotkań członków organizacji. W takim przypadku będą mogli ominąć istniejące ograniczenia.

Restauracje i kawiarnie w Czechach mogą sprzedawać żywność i napoje tylko przez specjalne okienko wydawnicze. Zabrania się wstępu klientom do pomieszczeń.

Zobacz też: 55 procent produktów spożywczych w czeskich sklepach ma pochodzić z Czech – posłowie przegłosowali ustawę

„Od dawna byliśmy rozczarowani rządem i chcemy pokazać, że wybrał złą drogę” – mówił Jiri Janecek, kierownik browaru i restauracji Mały Janek w Jince na południowy zachód od Pragi.

„Mamy już dość i uważamy, że ministrowie powinni rozważyć rezygnację ze stanowisk” – dodał Janecek, współzałożyciel ruchu. Według właściciela w sobotę w porze obiadowej Mały Janek był do połowy zapełniony stałymi bywalcami popijającymi piwo, rodzinami jedzącymi obiad oraz kelnerami i kelnerkami.

Rzecznik praskiego ratusza Vit Hofman informuje, że otwarte restauracje zostały obciążone maksymalną grzywną w wysokości 20 000 koron (około 765 euro) za złamanie obostrzeń.

Zobacz też: Przedsiębiorcy z Podhala zamierzają otworzyć biznesy, bez względu na obostrzenia

Kresy.pl/Barrons.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply