Izba niższa czeskiego parlamentu zatwierdziła w środę wymóg, aby supermarkety musiały mieć większy udział lokalnej żywności wśród swoich produktów, poinformował portal Prague Morning.

Jak poinformował portal Prague Morning, czescy posłowie zatwierdzili w środę obowiązkowe kwoty czeskiej żywności w sklepach. Od 2022 roku 55 procent produktów w supermarketach powinno należeć do czeskich producentów.

Według projektu, udział czeskiej żywności w sklepach powyżej 400 metrów kwadratowych powinien wynosić co najmniej 55% w 2022 roku i wzrosnąć do co najmniej 73% w 2028 roku.

Zobacz też: Czechy przeznaczają miliardy na zbrojenia

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Projekt został przygotowany przez opozycyjną partię Wolność i Demokracja Bezpośrednia, która przeforsowała go w całym parlamencie z pomocą rządzącej koalicji premiera Andreja Babisa.

Posunięcie wymaga jeszcze zatwierdzenia przez kontrolowany przez opozycję senat, a następnie prezydenta. Izba niższa może zwykłą większością głosów odrzucić ewentualne weto senatu lub prezydenta. Głosujący za ustawą argumentowali, że pandemia koronawirusa pokazała, że ​​ważne jest, aby kraj był samowystarczalny w produkcji żywności.

Powiedzieli, że posunięcie to wzmocni również lokalne rolnictwo. Dotyczy to około 120 produktów spożywczych, takich jak wieprzowina, wołowina, mleko, miód i różne warzywa produkowane w Czechach.

Zobacz też: Czechy proszą Izrael o pomoc w kwestii organizacji szczepień przeciwko Covid-19

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

„Bądźmy przez chwilę nacjonalistami, jeśli chodzi o żywność, czeskie rolnictwo i nasz kraj” – powiedział ustawodawcom minister rolnictwa Miroslav Toman.

Czescy krytycy ustawy twierdzą, że zaszkodzi ona konsumentom poprzez tłumienie konkurencji i powoduje ryzyko odwetu podobnymi ustawami w innych krajach. „Gdyby inne kraje UE zaczęły robić to samo, dramatycznie zaszkodziłoby czeskiemu eksportowi” – powiedział Radek Spicar, wiceszef Konfederacji Przemysłu.

W Unii Europejskiej podnoszą się głosy przeciwko ustawie, które twierdzą, że będzie ona dyskryminować produkty importowane, co jest niezgodne z prawem UE.

Kresy.pl/Prague Morning

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz