W czwartek wieczorem podczas głosowania Sejm przyjął nowelizację, która zmienia przepis nakazujący uznawanie decyzji administracyjnej za nieważną z powodu „rażącego naruszenia prawa” – bez względu na fakt, jak dawno ją wydano. Tym samym, jeśli upłynęło 30 lat, to nie będzie już możliwości postępowania ws. nieważności decyzji. Nowelizacja odnosi się także do roszczeń środowisk żydowskich. Część posłów Konfederacji wstrzymała się od głosu, co wywołało falę krytyki w przestrzeni publicznej.

Za nowelizacją Kodeksu postępowania administracyjnego zagłosowało 309 posłów. Od głosu wstrzymało się 120 osób. Nikt nie był przeciw. Dwaj posłowie Konfederacji: Janusz Korwin-Mikke i Dobromir Sośnierz, wstrzymali się od głosu. Nieobecni byli z kolei: Konrad Berkowicz, Grzegorz Braun, Jakub Kulesza i Krzysztof Tuduj. Wywołało to falę krytyki przestrzeni publicznej. Posłowie Konfederacji odnieśli się do sprawy. Ich argumentację odpiera rząd.

1. Prawdziwą ustawę #Stop447 ob. komitetu PiS zamroził w komisji. 2. Dzisiejsza ustawa w żaden sposób nie dotyczy bezprawnych roszczeń do mienia bezdziedzicznego. 3. Ustawa ta to pułapka – pretekst do wygaszania wszelkich roszczeń ob PL związanych i z nacjonalizacją i z lockdowem” – napisał na Twitterze poseł Jakub Kulesza. Odniósł się w ten sposób do wpisu Dariusza Mateckiego, szczecińskiego radnego Solidarnej Polski, który skrytykował ich postawę. Rząd odpiera ten rodzaj argumentacji. 

Argumenty części Konfederacji odpiera strona rządowa. “Ta ustawa umarza sprawy, które nie mogą być zamknięte, bo nie można odnaleźć spadkobierców. Reakcja Izraela jasno pokazuje, że była to ustawa potrzebna do zablokowania tych roszczeń. Szkoda, że część Konfederacji w chwili próby zawiodła. Potrzebujemy teraz jedności” – podkreślił Sebastian Kaleta, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

“Ze zdziwieniem oglądam wyniki głosowania liberalnych posłów Konfederacji. Pomóżcie mi zrozumieć: wczorajsza nowelizacja ustawy wprowadza 30-letnie przedawnienie roszczeń, czyli wyraźnie implikuje, że Żydzi mogą się bujać ze swoimi zapędami na polski majątek. Tak czy nie?” – napisał w piątek na Twitterze prezes Młodzieży Wszechpolskiej Ziemowit Przebitkowski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jeden z użytkowników Twittera załączył w odpowiedzi komentarz posła Janusza Korwin-Mikkego, który wstrzymał się od głosu: “To oszustwo PiSu. Ta ustawa NIE zablokuje roszczeń z tytułu “447” natomiast utrudni reprywatyzację Polakom. Za posiedzeniu Koła zapadła decyzja “wstrzymujemy się; nie możemy głosować przeciw, bo ludzie nie zrozumieją”. Koledzy się przestraszyli bo, jak widać: nie rozumieją…”.

Wprowadza 30-letnie przedawnienie roszczeń czy nie? Skoro nie blokuje 447 to skąd panika u Żydów? Wystarczy Wam, “nie bo nie”? A jeśli przyniesie tylko szkody to dlaczego Artur Dziambor i Ruch Narodowy byli za? Argumenty proszę a nie samą opinię” – odpowiedział Przebitkowski.

W czasie piątkowej konferencji prasowej posłowie Konfederacji i Ruchu Narodowego: Robert Winnicki i Krystian Kamiński odnieśli się do przegłosowanej wczoraj nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. Podkreślili, że nie spełnia ona ich oczekiwań, a “prawdziwa ustawa Anty 447” znajduje się w zamrażarce sejmowej. Winnicki odniósł się do braku poparcia ustawy, przez część posłów ugrupowania. “Większość naszego koła zdecydowało się tę ustawę poprzeć, ze względów zasadniczych, natomiast to nie jest ustawa doskonała i mamy tego świadomość”.

W czwartek wieczorem podczas głosowania Sejm przyjął nowelizację, która zmienia przepis nakazujący uznawanie decyzji administracyjnej za nieważną z powodu „rażącego naruszenia prawa” – bez względu na fakt, jak dawno ją wydano. Tym samym, jeśli upłynęło 30 lat, to nie będzie już możliwości postępowania ws. nieważności decyzji. Nowelizacja odnosi się także do roszczeń środowisk żydowskich. Została skrytykowana przez Izrael. Oświadczenia strony izraelskiej wywołały oburzenie w mediach społecznościowych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Nowelizacja odnosi się także do roszczeń środowisk żydowskich i w tym kontekście została niemal natychmiastowo skrytykowana przez Izrael. Nowy szef izraelskiego MSZ, Jair Lapid zamieścił wieczorem wpis na Twitterze, pisząc, że polski parlament przyjął prawo, które „uniemożliwia zwrot własności żydowskiej lub rekompensaty za nie dla Ocalonych z Holokaustu i ich potomków”. Zapowiedział też, że nie będzie milczał w tej sprawie, gdyż jest to bezpośrednie naruszenie praw takich osób.

W czwartek wieczorem oficjalne oświadczenie w tej sprawie wydała także Ambasada Izraela w Polsce. Jego treść, w języku polskim, jest w znacznym stopniu powtórzeniem głównych wątków z oświadczenia Lapida. Oświadczenia strony izraelskiej wywołały oburzenie w mediach społecznościowych.

Zobacz także: Wiceszef MSZ o oświadczeniu izraelskiego resortu spraw zagranicznych: jego treść nacechowana jest złą wolą

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według Dziennika Gazety Prawnej do Polski przyjedzie amerykańska delegacja, na czele z byłym ambasadorem USA przy UE, aby rozmawiać o reprywatyzacji. Wcześniej dyplomaci USA na różne sposoby próbowali ingerować w proces ustawodawczy, żeby doprowadzić do uwzględnienia w polskim prawie roszczeń środowisk żydowskich.

Zobacz także: Wraca temat roszczeń – amerykańska ambasada ingeruje w proces ustawodawczy

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply