Zdaniem szefa MSZ Jacka Czaputowicza, plany przekazania blisko miliarda dol. państwom Trójmorza świadczą o poważnym traktowaniu przez Stany Zjednoczone tej inicjatywy. Zaznaczył, że chodzi m.in. o stworzenie możliwości przesyłu gazu, przyznając zarazem, że Amerykanie będą się w to angażować, bo sami zamierzają eksportować gaz do Europy.

Jak informowaliśmy, Sekretarz stanu USA Mike Pompeo podczas sobotniego wystąpienia na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa informował zgromadzonych o planie przekazania blisko miliarda dolarów państwom, które zrzeszone są w Inicjatywie Trójmorza. Środki te zostaną przekazane przez Międzynarodową Korporację Finansowania Rozwoju (International Development Finance Corporation), czyli przez jedną z rządowych agencji. Mówił także o wsparciu Kongresu USA. Celem dofinansowania ma być ożywienie prywatnych inwestycji w sektorze energetycznym państw, „by chronić wolność i demokrację na całym świecie”.

Słowa szefa amerykańskiej dyplomacji z zadowoleniem przyjął szef MSZ RP, Jacek Czaputowicz. – Jest to bardzo ważna deklaracja, świadcząca o poważnym traktowaniu przez Stany Zjednoczone inicjatywy Trójmorza – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami w Monachium. Minister dodał, że pieniądze te będą mogły być przeznaczone na poprawę stanu infrastruktury energetycznej w regionie i zwiększenie przepływu surowców energetycznych.

 

– Chodzi m.in. o stworzenie możliwości przesyłu gazu, co jest ważne dla bezpieczeństwa tych państw [Trójmorza – red.], ale także dla takich krajów jak Ukraina, które są zależne od gazu z Rosji – mówił Czaputowicz. Jednocześnie przyznał, że USA chcą ze swojej strony eksportować gaz, co może zachęcić je do poważnego zaangażowania w ten projekt.

Przeczytaj: Duda: chcemy być hubem Europy dla LNG z USA. Ekspert: zmieniamy się w rynek zbytu najdroższego gazu skroplonego

Przy tej okazji, szef MSZ kolejny raz skrytykował budowę gazociągu Nord Stream 2. Zaznaczył, że Polska uważa ten projekt za szkodliwy, gdyż „nie zapewnia bezpieczeństwa energetycznego państwom Unii Europejskiej, w szczególności Europy Środkowej a tym bardziej Ukrainie”. Dodał, że „musimy brać pod uwagę stanowisko Ukrainy w tym zakresie”. Wcześniej inwestycję tę skrytykował również Pompeo, kwestionując przy tym twierdzenie, jakoby miał to być wyłącznie projekt biznesowy.

Stany Zjednoczone od początku przedstawiały się jako sojusznik Inicjatywy Trójmorza. Na inauguracji Szczytu Inicjatywy Trójmorza w Warszawie, prezydent USA podkreślał, że Stany Zjednoczone zdecydowanie wspierają ten projekt. Podkreślał przy tym wyraźnie kwestie energetyczne, handlowe, a także wojskowe. Wcześniej, do pomocy w finansowaniu inicjatywy, został powołany Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza (Three Seas Initiative Investment Fund), założony przez polski państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego i rumuński EximBank.

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply