Ukraiński ambasador w Berlinie, Andrij Melnyk, który bronił Stepana Bandery i uzasadniał zbrodnie na Polakach, mimo krytyki dalej broni lidera OUN w mediach społecznościowych. Promował wpis politologa, Sergeja Sumlennego, który napisał, że Niemcy powinni „się zamknąć”, a najlepiej „klęknąć i przeprosić” za krytykę Bandery.

Jak pisaliśmy, ambasador Ukrainy w Niemczech, Andrij Melnyk, wywołał poruszenie w niemieckiej prasie odmawiając odcięcia się od lidera OUN, Stepana Bandery, zaprzeczając jego odpowiedzialności za zbrodnie na Żydach, a także usprawiedliwiając zbrodnie banderowców na Polakach. Wywiad Melnyka został opublikowany w środę, przy czym temat w Polsce nabrał rozgłosu dzień później.

Julian Assange, ścigany przez władze USA w związku z 18 zarzutami, zwrócił się do sądu w Londynie o zablokowanie jego ekstradycji.

Jak podaje agencja Reutera, zespół prawników założyciela Wikileaks Juliana Assange'a wniósł odwołanie do Wysokiego Trybunału (ang. High Court) w Londynie od decyzji minister spraw wewnętrznych Priti Patel o wydaniu ich klienta Stanom Zjednoczonym. Potwierdził to w piątek jego brat Gabriel Shipton.

Sąd Najwyższy potwierdził BBC, że odwołanie Assange'a do niego wpłynęło. 1 lipca był ostatnim dniem, w którym aktywista mógł się odwołać.

Rosyjskie wojska dotarły na przedmieścia Łysyczańska - poinformował o tym w czwartek na Telegramie szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Sierhij Hajdaj. (więcej…)

W Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do "Radia Swobody".

"Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (...) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie" - powiedział Terechow.

Wcześniej Rada Miejska Charkowa odmówiła zdemontowania herbu Ukraińskiej SRR z budynku rady miejskiej, powołując się na fakt, że budynek jest pomnikiem historii i architektury o znaczeniu lokalnym. Decyzje o tym statusie zapadły w 1972 i 1980 roku.

Prorosyjskie władze w kontrolowanym przez siły rosyjskie Chersoniu przygotowują się już do przeprowadzenia referendum, którego efektem ma być przyłączenie obwodu chersońskiego do Federacji Rosyjskiej.

Wiceszef prorosyjskiej, wojskowo-państwowej administracji obwodu chersońskiego, Kiriłł Striemousow, potwierdził, że kolaboracyjne władze przygotowują się do referendum w sprawie przyłączenia okupowanego przez siły rosyjskie regionu do Federacji Rosyjskiej.

Władze Syrii ogłosiły, że uznały państwowość Donieckiej oraz Ługańskiej Republiki Ludowej.

Uznanie suwerenność donbaskich separatystów zakomunikowała w środę syryjska, państwowa agencja informacyjna SANA. "Biorąc pod uwagę wspólną wolę i oczekiwanie ustanowienia relacji na wszystkich polach, Syryjska Republika Arabska zdecydowała się uznać niepodległość i suwerenność Ługańskiej Republiki Ludowej i Donieckiej Republiki Ludowej" - oświadczyło oficjalne źródło w syryjskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Emigracji.

To samo źródło dodało, że „będzie prowadzona komunikacja z obydwoma krajami w celu uzgodnienia ram zacieśnienia stosunków, w tym nawiązania stosunków dyplomatycznych zgodnie z dobrze znanymi zasadami".

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%