Komitet elektorów, wybierający szefów administracji Hongkongu, będzie także uczestniczył w nominacji wszystkich kandydatów do lokalnego parlamentu – wynika z zapowiedzi dużych zmian, które zostały przedstawione w piątek. Zapowiedzi przewidują zacieśnienie władzy Pekinu nad Hongkongiem.

Wiceprzewodniczący Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) Wang Chen oświadczył, że projekt przewiduje m.in. zwiększenie uprawnień, a także zmianę wielkości hongkońskiego komitetu. Zmieniony zostanie także sposób wyboru jego członków. Komisja elektorów będzie brała udział w nominowaniu kandydatów do parlamentu Hongkongu. Wybierze także „stosunkowo dużą część” swoich członków – podkreślił Wang Chen cytowany przez agencję AP.

Wang wyraził opinię, że zmiany są potrzebne, aby zapewnić, że Hongkongiem będą rządzili wyłącznie „patrioci”. W hongkońskim systemie ujawniły się w ostatnich latach „wyraźne luki”, które pozwoliły „antychińskim, destabilizującym elementom” na podważanie suwerenności, bezpieczeństwa i interesów Chin – dodał.

Zapowiedź zmian poparła szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam, która jest lojalna wobec władz w Pekinie.

Źródła dziennika „South China Morning Post” wskazują, że w związku z reformą wybory do Rady Legislacyjnej mogą zostać ponownie przesunięte. Władze przełożyły je w ubiegłym roku, tłumacząc to pandemią Covid-19.

Przypomnijmy, że w czerwcu ubiegłego roku Komitet Stały Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych poparł nową ustawę o bezpieczeństwie narodowym, która przyznaje centralnym organom państwowym kompetencje w zakresie bezpieczeństwa narodowego w Hongkongu.

Zgodnie z nowym prawem organy centralne ChRL posiadają kompetencje w celu zapobiegania i ścigania na terenie Regionu Autonomicznego Hongkongu przestępstw takich jak działania separatystyczne, dywersyjne, terrorystyczne oraz w interesie obcych państw.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Władze centralne ChRL zdecydowały się na taki krok pod wrażeniem fali protestów i zamieszek w Hongkongu, które miały miejsce w 2019 roku. Miasto było wówczas areną wielkich zamieszek – starć z policją, ataków na gmachy publiczne i licznych aktów wandalizmu, starć między zwolennikami różnych opcji politycznych. Do zamieszek doszło w ramach ruchu protestacyjnego przeciw projektowi ustawy określającej zasady przekazywania rezydentów Hongkongu podejrzanych o popełnienie przestępstwa organom ścigania z innych regionów Chin. Projekt został opracowywany przez władze regionu. W czasie zamieszek dochodziło do manifestacji wrogości wobec państwowości Chińskiej Republiki Ludowej – deptania i palenia jej flag oraz wznoszenia kolonialnych flag brytyjskich oraz flag USA. Pod naciskiem ruchu protestacyjnego władze Hongkongu wycofały się z prac nad wspomnianym projektem ustawy.

apnews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz