Fiona Hill, była wysokiej rangi urzędniczka Narodowej Rady Bezpieczeństwa USA zeznała przed Kongresem, że w czasie napiętej sytuacji w Wenezueli, Rosjanie nieformalnie proponowali Amerykanom, że mogą zrezygnować z angażowania się w tym kraju, jeśli USA dadzą sobie spokój z Ukrainą.

Fiona Hill, wcześniej wice-asystentka szefa zespołu Narodowej Rady Bezpieczeństwa USA ds. Europy i Rosji (zrezygnowała w sierpniu br.), miesiąc temu złożyła 10-godzinne zeznanie przed komisją w Kongresie w ramach śledztwa ws. impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa. W miniony piątek treść jest zeznań została oficjalnie opublikowana.

Ukraińskie media zwróciły uwagę na jeden z wątków dotyczący Ukrainy. Według zeznań Hill, Rosja próbowała rozwiązać „kwestię Ukrainy” poprzez zaaranżowanie swego rodzaju wymiany z USA, wciągając w to Wenezuelę. Była urzędniczka Narodowej Rady Bezpieczeństwa twierdziła, że w czasie, gdy w Wenezueli rozwijały się protesty, a Moskwa zaczęła wyraźnie angażować się po stronie tamtejszych władz m.in. wysyłając tam żołnierzy, Rosjanie „bardzo mocno sygnalizowali, że chcą w jakiś sposób zrobić jakiś bardzo dziwny układ zamiany, między Wenezuelą a Ukrainą”.

Czytaj także: Rosja ocenia działania USA wobec Wenezueli jako bezprawną ingerencję

Hill tłumaczyła, że skoro USA chciały trzymać Rosję z dala od swojego wenezuelskiego „podwórka”, to Rosjanie mieli „własną wersję” takie układu twierdzili, że Amerykanie w przypadku Ukrainy weszli na rosyjskie „podwórko”.

Urzędniczka zeznała, że taki przekaz został wysłany do Narodowej Rady Bezpieczeństwa za pośrednictwem „nieformalnie, poprzez kanały” komunikacji. Dodała, że ta narracja została podchwycona przez rosyjską prasę i różnych komentatorów w Rosji.

„Poproszono mnie, żebym pojechała do Rosji w tych ramach czasowy, żeby gruntownie powiedzieć Rosjanom, żeby to utrącili. Otrzymałam specjalne zadanie od Narodowej Rady Bezpieczeństwa z umową z Departamentem Stanu, żeby sprawić, by Rosjanie odpuścili” – powiedział Hill.

Przeczytaj: Bliski współpracownik Trumpa potwierdził, że USA szantażowały Ukrainę

Czytaj także: NYT: Orban „napuścił” Trumpa na Ukrainę

Ukraina znalazła się w centrum zainteresowania amerykańskich mediów od czasu wszczęcia procedury impeachmentu wobec Trumpa przez Izbę Reprezentantów. Zdaniem Demokratów Trump nadużył władzy naciskając na ukraińskie władze, by wszczęły postępowanie wobec Huntera Bidena, syna byłego wiceprezydenta USA, Joe Bidena ubiegającego się o nominację Partii Demokratycznej do wyborów prezydenckich.

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply