Brytyjski niszczyciel HMS Dragon zacumował w porcie w Odessie, gdzie ma uczestniczyć w szkoleniach z ukraińską marynarką wojenną – poinformowało w środę ukraińskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowało w środę ukraińskie ministerstwo obrony, brytyjski niszczyciel HMS Dragon zacumował w porcie w Odessie, gdzie ma uczestniczyć w szkoleniach z ukraińską marynarką wojenną.

„Dzisiaj, 7 października, niszczyciel Royal Navy HMS Dragon przybył do portu w Odessie w ramach przyjaznej wizyty” – czytamy w komunikacie.

Plan wizyty obejmuje spotkanie protokolarne między delegacjami marynarki wojennej obu krajów, wspólne szkolenie marynarzy na pokładzie brytyjskiego niszczyciela, a także wspólne szkolenie na morzu” – przekazało ukraińskie ministerstwo obrony. Wizyta ma zakończyć się 12 października.

Wcześniej na łamach naszego portalu poinformowaliśmy, że siły Floty Czarnomorskiej śledzą i obserwują ruchy brytyjskiego okrętu. „Siły Floty Czarnomorskiej rozpoczęły śledzenie niszczyciela brytyjskiej marynarki wojennej Dragon, który wpłyną 4 października br. na wody Morza Czarnego” – napisano w komunikacie ministerstwa obrony Rosji.

Zobacz też: Rosja szykuje kolejne testy pocisku hipersonicznego Cyrkon, m.in. z wykorzystaniem celów imitujących lotniskowce

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

MS Dragon (D35) jest brytyjskim niszczycielem rakietowym typu 45. Jednostka weszła do służby 20 kwietnia 2012 roku. Jest trzynastym okrętem w historii Royal Navy, noszącym imię „Dragon”.

Okręt jest przeznaczony do działania w ramach wielofunkcyjnych grup lotniskowców, do prowadzenia działań przeciw okrętom podwodnym, a także uderzania rakietami w cele naziemne.

Niszczyciel Dragon jest uzbrojony w system rakiet przeciwlotniczych Sea Viper z wielofunkcyjnym radarem.

W sumie zbudowano 6 niszczycieli tego typu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ostatnim czasie na Morzu Czarnym miały także miejsce ruchy amerykańskich okrętów.

W połowie września dowództwo marynarki USA informowało, że amerykański niszczyciel rakietowy klasy Arleigh BurkUSS Roosevelt (DDG 80), operujący na Morzu Śródziemnym, wyruszył na Morze Czarne. 

Był to już szósty raz w tym roku, gdy okręt wojenny USA prowadził działania na Morzu Czarnym. Poprzednim był niszczyciel USS Porter, który w lipcu br. uczestniczył w manewrach Sea Breeze 2020. Dowództwo zaznaczało, że USS Roosevelskoncentruje się na wzmocnieniu regionalnej stabilności morskiej, gotowości i potencjału morskiego.

Kresy.pl/Urdupoint.com

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz