Amerykański niszczyciel rakietowy USS Roosevelt wpłynął ma Morze Czarne. Jego ruchy śledzi rosyjska fregata „Admirał Essen”.

We wtorek amerykański niszczyciel rakietowy klasy Arleigh Burke USS Roosevelt (DDG 80), operujący na Morzu Śródziemnym, wyruszył na Morze Czarne. Tego samego dnia wieczorem przepłynął Cieśninę Bosfor i wpłynął na wody tego morza.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

O ruchach okrętu poinformowało dowództwo 6. Floty USA. Dowódca USS Roosevelt, komandor Ryan R. Kendall cytowany w oficjalnym komunikacie powiedział, że okręt czekał na okazję, by popłynąć na Morze Czarne wraz z amerykańskimi sojusznikami i partnerami w ramach NATO. Zaznaczył, że inauguracyjna podróż niszczyciela to dla okrętu „świetny początek nowego rozdziału, jako najnowszego uzupełnienia wysuniętych sił morskich”. Chodzi o zespól czterech amerykańskich niszczycieli stacjonujących w bazie Rota w Hiszpanii, przydzielonych do Task Force 65, wspierających system amerykańskiej obrony przeciwrakietowej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak poinformowano, to już szósty raz w tym roku, gdy okręt wojenny USA prowadzi działania na Morzu Czarnym. Poprzednim był niszczyciel USS Porter, który w lipcu br. uczestniczył w manewrach Sea Breeze 2020. Dowództwo zaznacza, że USS Roosevelt skoncentruje się na wzmocnieniu regionalnej stabilności morskiej, gotowości i potencjału morskiego.

Przeczytaj: Dwie grupy okrętów NATO wpłynęły na Morze Czarne

Również we wtorek na obecność okrętu wojennego USA na Morzu Czarnym zareagowała Rosja. Jak poinformowano, jego ruchy śledzi rosyjska fregata „Admirał Essen”. Dzień wcześniej podano, że rosyjska Flota Bałtycka obserwuje również ruchy innego amerykańskiego niszczyciela, USS Ross, który wpłynął na Morze Bałtyckie.

USS Roosevelt w marcu br. opuścił swój port macierzysty w bazie morskiej Mayport na Florydzie, zmieniając miejsce bazowania na Rota w Hiszpanii. Okręt przybył tam 16 maja, zastępując USS Carney.

Navy.mil / TASS / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz