Węgry będą popierać na forach Unii Europejskiej bliskowschodnią politykę Stanów Zjednoczonych – oświadczył w środę szef dyplomacji Węgier Peter Szijjarto. Poinformował także, że Węgry zawarły z amerykańskim Shellem umowę w zakresie dostaw gazu.

W środę minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto oświadczył, że Węgry będą wspierać na forach Unii Europejskiej bliskowschodnią politykę Stanów Zjednoczonych – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP). Poinformował także, że kraj zawarł z amerykańskim Shellem umowę w zakresie dostaw gazu.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Szijjarto to jedyny szef dyplomacji z krajów UE, który wziął we wtorek udział w podpisaniu w Waszyngtonie umów między Izraelem a Bahrajnem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Spotkał się także z Jaredem Kushnerem, doradcą i zięciem prezydenta Donalda Trumpa, który jest uznawany za twórcę aktualnej bliskowschodniej polityki USA.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„Zapewniłem (Kushnera) o dalszym wsparciu Węgier i powiedziałem mu, że może liczyć w przyszłości na to, iż Węgry będą popierać bliskowschodnią politykę Stanów Zjednoczonych w Unii Europejskiej” – napisał Szijjarto na Facebooku.

Szef dyplomacji Węgier zadeklarował także, że „od przyszłego roku powstanie nowa sytuacja w zaopatrzeniu Węgier w gaz”. W Waszyngtonie prowadził także rozmowy z amerykańskim ministrem energetyki Danem Brouillette’em.

„Wraz z wybudowaniem w Chorwacji terminalu LNG otwiera się dla naszej ojczyzny rynek gazu skroplonego. 10 proc. naszego rocznego zużycia będziemy pokrywać przez ten terminal, a ponadto od teraz po raz pierwszy dysponujemy długoterminowym porozumieniem o zakupie gazu, którego nie zawarliśmy z rosyjską firmą” – zaznaczył Szijjarto.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Szijjarto: los 150 tys. kresowych Węgrów jest dla nas ważniejszy niż geopolityka

Minister napisał, że Shell będzie przez sześć lat dostarczać Węgrom 250 mln m sześc. gazu rocznie. Podkreślił, że Węgry połączyły już swoje sieci gazowe z sieciami sześciu z siedmiu swoich sąsiadów. Jedynym wyjątek stanowi jeszcze Słowenia.

Szef węgierskiej dyplomacji zwrócił uwagę, że dla Węgier jest bardzo ważne aby otrzymywać gaz z jak największej liczby źródeł oraz jak największą liczbą tras. Do tej pory jego jedynym dostawcą była Rosja.

pap / wnp.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz