W niedzielę marynarka wojenna USA poinformowała, że niszczyciel USS Porter (DDG 78) został skierowany w rejon Morza Czarnego. Ma wziąć udział w manewrach Sea Breeze-2020, w których uczestniczyć będą także takie kraje jak: Bułgaria, Francja, Gruzja, Norwegia, Rumunia, Hiszpania, Turcja i Ukraina. Z kolei Flota Czarnomorska Federacji Rosyjskiej podała tego samego dnia, że rozpoczęła monitorowanie amerykańskiego okrętu, który wpłynął na wody Morza Czarnego.

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych poinformowała w niedzielę, że niszczyciel USS Porter (DDG 78) został skierowany w rejon Morza Czarnego. Okręt ma uczestniczyć w ćwiczeniach Sea Breeze-2020, w których wezmą udział także jednostki z następujących krajów: Bułgarii, Francji, Gruzji, Norwegii, Rumunii, Hiszpanii, Turcji i Ukrainy. Tego samego dnia Flota Czarnomorska Federacji Rosyjskiej wydała komunikat o rozpoczęciu monitorowania amerykańskiej jednostki, która wpłynęła na wody Morza Czarnego.

“Powrót okrętu USS Porter (DDG 78) w rejon Morza Czarnego potwierdza zaangażowanie 6. Floty Stanów Zjednoczonych i Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych wobec naszych sojuszników i partnerów z NATO” – powiedział wiceadmirał Gene Black – dowódca 6. floty.

“Nasz udział w międzynarodowych ćwiczeniach, takich jak Sea Breeze, jest namacalną prezentacją determinacji Stanów Zjednoczonych w zakresie budowy potencjału obronnego Europy” – dodał.

Strona rosyjska wydała komunikat w opisywanej sprawie. “Siły Floty Czarnomorskiej zaczęły namierzać USS Porter (niszczyciel klasy Arleigh Burke, należący do marynarki wojennej USA), który wpłynął na wody Morza Czarnego o 19:45 czasu moskiewskiego 19 lipca 2020 r.” – czytamy.

W manewrach „Sea Breeze 2020” ma uczestniczyć 2 tys. żołnierzy, 27 statków i 19 samolotów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Podawaliśmy, że ten sam okręt wpłynął na wody Morza Czarnego 17 czerwca, aby, jak podkreślała wówczas marynarka USA, wzmocnić działania z sojusznikami i partnerami NATO oraz zademonstrować zbiorowe postanowienia dotyczące bezpieczeństwa Morza Czarnego.

Podczas czerwcowego pobytu na wodach Morza Czarnego, Porter i jej załoga uczestniczyli w dwóch ćwiczeniach morskich z siłami bułgarskiej, gruzińskiej, rumuńskiej i tureckiej marynarki wojennej. Porter przeprowadził również dwa krótkie postoje na paliwo w Batumi w Gruzji.

Podobna sytuacja miała miejsce w sierpniu 2019 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, w pierwszej połowie lipca bieżącego roku na wody Morza Czarnego wpłynęły dwie grupy okrętów NATO, w celu wzięcia udziału w manewrach wojskowych.

Na stronie internetowej NATO podano wówczas, że pierwsza grupa złożona z trzech fregat z Hiszpanii, Rumunii i Turcji wpłynęła na Morze Czarne 9 lipca br. Druga grupa, w skład której wchodzą cztery okręty z Grecji, Hiszpanii, Turcji i Włoch, pojawiła się na tym akwenie 7 lipca.

Ukraiński Militarny Portal podawał wtedy, że pierwsza z grup weźmie udział w manewrach Sea Breeze.

Zobacz także: Amerykański niszczyciel rakietowy opuścił Morze Czarne – Flota Czarnomorska monitoruje okręty NATO

c6f.navy.mil / unian.info / tass.com / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply