Brytyjska premier Theresa May ma w piątek przed południem ogłosić datę swojego odejścia ze stanowiska – podała stacja BBC, powołując się na ministrów rządu Wielkiej Brytanii.

Źródła BBC oczekują również, że May przedstawi terminarz dotyczący wyboru jej następcy. Początkiem, za zarazem potencjalną datą oficjalnej rezygnacji, ma być 10 czerwca br., po wizycie prezydenta USA Donalda Trumpa.

Brytyjska premier ma też spotkać się z liderem szeregowych posłów Partii Konserwatywnej z „tylnych ław”, tzw. backbencherów. BBC zaznacza, że była pod presją po tym, jak deputowani jej partii kolejny raz opowiedzieli się przeciwko jej planowi ws. Brexitu. Od stycznia Izba Gmin odrzuciła wynegocjowane przez nią porozumienie już trzykrotnie. Zawiodły również ostatnie próby porozumienia się w tej kwestii z Partią Pracy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według brytyjskich mediów, May planowała przedstawić dziś parlamentowi swoją propozycję kolejny raz, twierdząc, że to ostatnia szansa na przeprowadzenie Brexitu, a zarazem proponując posłom głosowanie ws. przeprowadzenia kolejnego referendum. Jej zamiary zirytowały jednak wielu torysów, a ze strony laburzystów spotkały się ze sprzeciwem.

Przeczytaj: May zgadza się na powtórne referendum w sprawie Brexitu

W środę w proteście przeciwko planom May rezygnację złożyła szefowa klubu parlamentarnego Partii Konserwatywnej Andrea Leadsom i, jak pisze Financial Times, w jej ślady mogą pójść ministrowie rządu. Jednym z ministrów rozważających dymisję jest minister ds. Szkocji David Mundell uważający, że powtórne referendum ws. Brexitu tylko wzmocni wezwania do szkockiego referendum niepodległościowego.

BBC, powołując się na nieoficjalne informacje z rządu podaje, że ministrowie liczą, że nowy lider Partii Konserwatywnej zostanie wybrany przed końcem lipca. Obecnie mówi się, że chęć kandydowania wyraża 12 kandydatów, z których głównym jest Boris Johnson, były burmistrz Londynu, a później szef MSZ Wielkiej Brytanii. To zdecydowany zwolennik Brexitu, który odszedł z rządu w związku z niemożnością porozumienia się z premier May w tej sprawie.

Przeczytaj: Financial Times: rządy May zbliżają się ku końcowi

BBC / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz