Wielka Brytania przekazała na Ukrainę już ponad 4 tys. lekkich systemów przeciwpancernych NLAW – podało brytyjskie ministerstwo obrony. To dużo więcej, niż dotąd oficjalnie podawano.

O sprawie poinformowało we wtorek Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii. Jak zaznaczono we wpisie na Twitterze, Wielka Brytania przekazała już Siłom Zbrojnym Ukrainy ponad 4 tys. lekkich systemów przeciwpancernych NLAW, by ukraińscy żołnierze mogli dalej przeciwstawiać się rosyjskiej agresji.

„Zjednoczone Królestwo posada wystarczają dużo systemów uzbrojenia, żeby zarówno bronić brytyjskiego bezpieczeństwa narodowego, jak i utrzymywać nasze zobowiązania względem NATO. Dotyczy to szerokiego spektrum różnych systemów” – zaznacza brytyjskie ministerstwo obrony.

Same wpisy odnoszą się bezpośrednio do zamieszczonego w sieci nagrania, na którym jeden z dwóch znanych rosyjskich oszustów, tzw. pranksterów, dzwoni do brytyjskiego ministra obrony Bena Wallace’a, podając się za ukraińskiego premiera Denysa Szmyhala. Opublikowane nagranie sugeruje, że Brytyjczykom zaczyna brakować broni przeciwpancernej. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii twierdzi, że to „rosyjska propaganda”, mająca zaciemnić i zmanipulować prawdę i wzywa, by nie ufać tego typu nagraniom.

Należy zaznaczyć, że podana liczba systemów NLAW wysłanych na Ukrainę jest wyraźnie wyższa niż podawała dotąd oficjalnie strona brytyjskie. Jak wiadomo, jeszcze przed rosyjską inwazją Ukraińcy otrzymali 2 tys. egzemplarzy tej broni przeciwpancernej. Dwa tygodnie temu minister Wallace poinformował, że wysyłane są kolejne i że Ukraina ma otrzymać łącznie 3615 tych systemów.

Według opublikowanych w środę rano przez brytyjski resort obrony nowych danych wywiadowczych na temat sytuacji na Ukrainie, sytuacja na froncie północnym jest w dużym stopniu statyczna. Jak podano, siły rosyjskie prawdopodobnie są w trakcie przegrupowania i reorganizacji, przed wznowieniem operacji ofensywnych na dużą skalę. Z kolei na wschodzie Rosjanie próbują obejść i odciąć siły ukraińskie, nacierając od strony Charkowa na północy i Mariupola na południu. Siły rosyjskie wciąż próbują też okrążyć Mikołajów, z myślą o natarciu na zachód, w kierunku Odessy.

NLAW to system lekkich, jednorazowych wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych. Został opracowany przez Grupę Saab we współpracy z brytyjską Thales Group, za pieniądze od brytyjskiego ministerstwa obrony. Produkowane są seryjnie od 2009 roku, jak dotąd zamówiono 20 tys. egzemplarzy. W armii szwedzkiej broń ta jest używana jako RB-57. Użytkownikami jest około 10 państw.

Skuteczny zasięg systemu NLAW wynosi do 600 metrów, a w przypadku nowej wersji – do 800 metrów. Przed odpaleniem, operator wykorzystuje celownik, przez 3 sekundy śledząc prędkość kątową celu. Dane te są zapisywane przez inercyjny blok rakietowy, który podczas lotu pocisku dokonuje koniecznych korekt, dostosowując trajektorię. System waży 12,4 kg, kaliber pocisku z tandemową głowicą kumulacyjną wynosi 150 mm. Pocisk może uderzać w cel zarówno po poziomej trajektorii lotu, jaki i od góry.

Czas lotu pocisku rakietowego na dystansie 400 metrów to niecałe dwie sekundy. Cały system opracowano tak, by zminimalizować czas od wykrycia celu do jego zniszczenia. Łącznie, doprowadzenie NLAW do gotowości bojowej i wystrzału zajmuje 10-15 sekund.

System NLAW wypełnia lukę pomiędzy granatnikami przeciwpancernymi a cięższymi przeciwpancernymi pociskami kierowanymi typu Javelin czy Spike.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply