Niemiecki rząd uważa, że Ukraina otrzymała od Niemców 28 miliardów euro pomocy wojskowej. Według Bild dane wskazują jednak na znacznie niższą kwotę.

Jak poinformowała w niedzielę niemiecka gazeta Bild, niemiecki rząd przeznaczył na pomoc Ukrainie znacznie mniej pieniędzy niż zadeklarowane 28 miliardów euro.

Część kwoty, czyli około 2,6 miliarda euro, obiecanych w ramach pomocy wojskowej dla Kijowa, trafi do innych krajów i na uzbrojenie Bundeswehry -wskazuje gazeta. 3,4 mld euro może zostać zwrócona Niemcom ze środków unijnych.

Biorąc te dane pod uwagę, okazuje się, że faktycznie obiecana pomoc wojskowa dla Sił Zbrojnych Ukrainy wynosi zaledwie 21,7 miliarda euro. Według gazety jest to o 23% mniej niż twierdzi rząd.

Jednak nawet ta liczba może nie być dokładna. W szczególności dane Ingo Gadechensa, posła do Bundestagu z opozycyjnego bloku CDU/CSU, sugerują, że w rzeczywistości Kijów otrzymał dotychczas od Niemiec jedynie 10,2 mld euro pomocy wojskowej.

Według Gadechensa kanclerz sprawia wrażenie, że Niemcy przekazały już Ukrainie 28 miliardów euro wsparcia wojskowego. Tak naprawdę Niemcy nie wydały nawet połowy tej sumy.

Przypomnijmy, że szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock powiedziała, że Niemcy nie są w stanie dostarczyć Ukrainie kolejnych systemów obrony powietrznej średniego zasięgu Patriot. Tłumaczyła to tym, że zapasy własne Niemców są już na wyczerpaniu. „Niestety zapasy naszych własnych systemów Patriot są już prawie wyczerpane. Mam nadzieję, że będziemy mogli ujawnić więcej informacji na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych G7 [odbędzie się w dniach 17-19 kwietnia br. we Włoszech – red.]” – powiedziała szefowa niemieckiej dyplomacji, cytowana przez agencję Unian za N-TV.

Baerbock uważa też, że Rosja chce „zbombardować” Charków, dlatego partnerzy Ukrainy powinni zrobić więcej, aby ją wesprzeć. Twierdzi, że należy przeprowadzić ogólnoeuropejski, a nawet ogólnoświatowy przegląd, żeby sprawdzić, gdzie są jeszcze jakieś Patrioty, które można by szybko dostarczyć na Ukrainę.

Przeczytaj: Szef MSZ Ukrainy: dajcie nam te cholerne Patrioty

Jak pisaliśmy, w listopadzie ub. roku Zimą Niemcy zapowiedziały, że rozmieszczą na Ukrainie dodatkowy system obrony powietrznej Patriot. Wówczas na Ukrainie znajdowały się już 4 systemy IRIS-T dostarczone z Niemiec.

Kresy.pl/Bild

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply